1. Dünya Savaşının Nedenleri, Sonuçları, Önemi Nedir

Bu yazımızda sizlere 1. Dünya Savaşının Nedenleri, Sonuçları, Önemi Nedir Kısaca ve Özet Olarak Birinci Dünya Savaşının Çıkmasının Nedenleri, Savaşın Sonuçları ve Önemi Hakkında Bilgiler açıklayacağız.

1. Dünya Savaşı Hakkında Bilgi

Birinci Dünya Savaşı ya da Büyük Dünya Savaşı, 28 Temmuz 1914 tarihinde başlayıp 11 Kasım 1918 tarihine kadar devam eden, oldukça geniş bir coğrafyada etkili olan, önemli savaşlardan birisidir. Bu savaşın Dünya Savaşı olarak adlandırılmasında taraf olan devletler yanı sıra askeri güç ve sonuçları nedeniyle oluşan yıkım etkili olmaktadır.

Avrupa merkezli ortaya çıkan, küresel niteliğe sahip olan Birinci Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşının gerçekleştiği döneme kadar Büyük Dünya savaşı olarak adlandırılmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinin dahil olduğu sürece kadar savaş, Avrupa Savaşı olarak görülürken savaşın seyrinin değişmesinde ve neticelenmesinde özellikle ABD’nin büyük bir etkisi bulunmaktadır.

 

1. Dünya Savaşının Nedenleri,Önemi,Sonuçları Hakkında Bilgi

O dönem etkin olan büyük güç ya da devletler eşliğinde iki ayrı gruba ayrılan ülkeler, İtilaf ve İttifak devletleri adı altında sıralanmıştır. İtilaf Devletleri grubunda yer alan ülkeler arasında Birleşik Krallık, Fransa, Rusya yer alırken İttifak Devleti grubunda yer alan ülkeler arasında Alman İmparatorluğu, Avusturya – Macaristan İmparatorluğu ve İtalya yer almaktadır. Savaşın ilerleyen sürecinde dahil olan devlet ve taraf değiştiren devletlerde bulunmaktadır.

Birinci Dünya Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

İttifak grubu saflarında yer alan İtalya, İngiltere ve Fransa tarafından Osmanlı topraklarının bir bölümünün kendisine verileceğinin vaat edilmesinden sonra taraf değiştirerek İtilaf grubuna katılmıştır. Savaşın ilk dönemlerinde hazırlık aşamasında yer alan Osmanlı Devleti ise iki Alman bandralı geminin Rus sahillerini bombalamasından sonra savaşa dahil olmuştur.

1. Dünya Savaşının Nedenleri,Önemi,Sonuçları Hakkında Bilgi

 

Savaş, Avrupa’da yaklaşık 70 milyondan fazla askeri personelin yer aldığı büyük bir oluşuma sahiptir. Aynı zamanda Avrupalı devletlerin uzun süredir devam ettirmekte olduğu emperyalist politikalar, Alman İmparatorluğu ve İtalya gibi yeni kurulan devletlerin, ekonomik anlamda gelişme istekleri de savaşın oluşumunda etkili olmuştur.

1918 yılına kadar süren ve büyük bir yıkıma neden olan Birinci Dünya savaşı, Almanya açısından Versay ile sonuçlanan ve İkinci Dünya savaşına kadar sürecek tutsak döneme neden olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu savaş sonucunda dağılırken Kurtuluş Savaşıyla başlayan mücadele Türkiye Cumhuriyeti gibi yeni devletlerin doğmasına olanak tanımış, pek çok balkan devleti tamamen bağımsız hale gelmiştir.

Nedenleri Önemi ve Sonuçları Ansiklopedisi & Vikipedi Tarihi Bilgiler Portalınız

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!