1. İnönü Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Osmanlı Devletinin son döneminde yaşadığı kargaşa ve yurdun işgal altında olduğu süreç içerisinde Anadolu’da başlayan Milli Mücadele süreci, pek çok olumlu ve olumsuz duruma şahit olunmasını sağlamıştır. Doğu ve Güney Cephelerinde yaşanan savaşlar yanı sıra Batı Cephesinde Yunan Ordularına karşı verilen mücadele, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli süreçlerinden birisi olup İzmir’in işgali sonrasında Yunanlılar Anadolu’nun büyük bir kısmını işgal etmeye çalışmıştır.

TBMM ve hükümetin en önemli sorunlarından birisi de o dönem Çerkez Ethem isyanı ve Yunanlıların ilerleyişidir. Kuvay-i Milliye Birlikleri ve düzenli ordunun bu dönemde yaşadığı kargaşa karşısında harekete geçen Yunan Orduları, 1921 tarihinde Bursa – Eskişehir üzerine harekete geçmiş, büyük emelleri olan Batı Anadolu’nun işgali için Türk kuvvetleri üzerine yürümeye başlamıştır.

6 – 10 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen bu hadise sırasında 9 Ocak 1921 tarihinde Birinci İnönü olarak adlandırılan çarpışma başlamıştır. Türk Ordusunun burada verdiği amansız mücadele karşısında büyük kayıplar yaşayan Yunan orduları, vermiş oldukları kayıp sonrasında geri çekilmek durumunda kalmıştır.

1-inonu-nedenleri

Birinci İnönü Savaşı Nedenleri

Anadolu’nun işgal altında olduğu dönemde başlayan Kurtuluş Mücadelesi birçok cephede farklı güçlere karşı ister silahlı isterse de siyasi olarak mücadele edilmesini zorunlu kılmıştır. Yüzyıllar boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan birçok yeri işgal eden ve İzmir’in işgali sonrasında Batı Anadolu’ya hakim olmak isteyen Yunan Orduları, bu doğrultuda harekete geçmiştir.

  • Yunanlılar, Sevr anlaşması sonrasında kendilerine vaat edilen toprakları yeterli bulmamış ve Büyük Yunanistan’ı kurmak üzere işgale devam etmiştir.
  • Sevr Barış Antlaşmasının uygulanabilmesi için İngilizler tarafından kışkırtılmışlardır.
  • Öncelikle Eskişehir olmak üzere Ankara’ya kadar hakim olmak isteyen ve Anadolu’yu emelleri arasında tutan Yunanistan, tüm Anadolu’ya hakim olmak istemiştir.

1-inonu-sonuclari

Birinci İnönü Savaşı Sonuçları

Birinci İnönü savaşı sonucunda büyük bir bozguna uğrayan Yunan ordusu geri çekilmek durumunda kalmış, bu savaş TBMM ve düzenli ordu tarafından kazanılan ilk zafer olmuştur. Savaş sonrasında halk düzenli ordu yanı sıra TBMM’ye güven duymaya başlarken Sevr’in kabul ettirilemeyeceği daha net görülmüştür. Bu başarı sonrasında 1921 yılında ilk Anayasa kabul edilmiştir.

Birinci İnönü Muharebesi İle İlgili Bilgileri Özet Olarak Sizlere Sunduk. 

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!