Ağız Kokusunun Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Zaman, zaman hemen herkesin karşılaştığı problemlerden birisi olup kimi zaman açlık, kimi zaman bir sağlık sorunu etkisinde ortaya çıkan ağız kokusu, nedeni ne olursa olsun toplum içerisinde rahatsız olmanızı ve hareket alanınızın kısıtlanmasını sağlamaktadır. Ağız kokuları nedeniyle karşılaşılan problemler arasında kişiyi ruhsal açıdan etkilemesi nedeniyle içe kapanıklık gibi sorunlar öne çıkarken ağız ve diş yapısında da problemler yaşanabilmektedir.

Uzun süre aç kalınması, gastrit ve reflü gibi sağlık sorunları, ağız kokularına neden olmakta ancak bu koku daha derinden gelmesi itibariyle daha kötü ve farklı bir etki bırakmaktadır. Bu gibi bir rahatsızlığınız olmamasına ve aç kalmamaya özen göstermenize karşın ağız kokusu sorununu yaşıyorsanız mutlaka ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir problem karşınıza çıkacak diyebiliriz.

Ağız kokularında kişi fark etmeden önce genellikle çevresinden bir tepki almakta ve çevresinde ilk duyarlılık oluşmaktadır. Yakını olmayan kimse dışında ağız kokusunun uzun süre dile getirilmemesi kişinin yaşadığı sorunlarında uzun bir süre gizlenmesine neden olmaktadır. Aşağıda ağız kokusunun temel sebepleri ve çözüm yolları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Ağız Kokusunun Nedenleri ve Önemi

Ağız kokusunun nedenleri arasında ilk sırada ağzı ve diş temizliği hususunda yeterince dikkatli olunmaması yer almaktadır. Genellikle birçok insanın dikkatsiz bir biçimde belirsiz aralıklar ile dişlerini temizlemesi ya da uzun süreler boyunca diş temizliği yapmaması bu soruna neden olmaktadır. Ayrıca altı aylık periyotlar halinde diş doktoruna görünmeniz, var ise diş temizliğinizin yapılması, söz konusu sorunun çözümü açısından oldukça önemlidir.

Yine diğer sorunlara baktığımızda dengesiz beslenme şekli, uzun süre aç kalınması, uygulanan diyetler, alkol ve sigara kullanımı ile mide problemleri ağız kokularının ortaya çıkmasına ve etkili olmasına neden olmaktadır.

agiz-kokusu

Ağız Kokusunun Sonuçları

Ağız kokusu olan kişiler bu durumun fark edilmesi sonrasında toplum içerisinde rahatsızlık duymakta ve çekingenleşmeye başlamaktadır. Bu süreçte düzenli ağız ve diş bakımı, var olan sağlık sorunlarının çözümü, beslenmeye dikkat edilmesi ve sakız çiğnenmesi gibi basit uygulamalar ağız ve diş sorunlarının daha kısa sürede çözümlenmesine yardımcı olmaktadır.

Ağız kokusuna önlem alınabilir mi?

  • Ağız içinde oluşmuş olan enfeksiyonlar bakterilerin üretimini artırmaktadır ve bu durum kokuya neden olur. Çözüm için atılacak bir adım diş fırçanızı üç ayda bi değiştirmek ve düzenli olarak dişlerinizi fırçalamaktır. Ayrıca fırçalama sonrası diş ipi kullanımı da ağız temizliğinde yardımcı olacaktır.
  • Ağız hijyeni konusunda diş fırçalamanın yanında dil temizliğinin de önemi büyüktür. Dil üzerinde bilhassa dilin arka taraflarında oluşmuş olan bakteriler ağız kokusuna sebep olabilir. Bu durum için özel olarak hazırlanmış dil fırçaları bulunmaktadır onların kullanımı yararlı olacaktır.
  • Düzenli içilen suyun vücut sağlığına yararı olduğu kadar ağız içinde koku giderici bir etkisi olduğunu belirtmemiz yerinde olacaktır. Gün içerisinde  2,5 – 3 litre su içmek idealdir ve tükettiğimiz su miktarı tükürük salgılanmasının artmasını sağlayıp ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.
  • Ağız kokusu nedenlerinin başında gelenlerinden biri de ağız kuruluğudur. Bu durumun önüne geçmek için yapacağımız şey çinkolu sakız çiğneyerek tükürük salgısını çoğaltmaktır.
  • Ağız içinde bulunan bakterilerle mücadele etmede önemli bir yeri vardır Tarçının. Tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin içine bir miktar tarçın koymayı unutmayın. Ve zaman zaman tarçınlı şekersiz sakızlar kullanırsanız hem bakterilerle mücadele edebilirsiniz hemde ağız kuruluğuna son verme konusunda bir adım atmış olursunuz.
  • Uyku öncesinde diş fırçalanması ağız hijyeni konusunda olmazsa olmazların başında yer almaktadır. Fırçalama haricinde alkol barındırmayan ağız gargaraları da kullanmanız koku önlemek konusunda yardımcı olacaktır.
  • Sinüzit ve burun tıkanmasına neden olan tüm rahatsızlıklar nefesin ağız yoluyla alınmasına neden olur. Bu durum ağzı ve boğazı kurutur; bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Temiz bir nefes için açık bir burun şarttır.
  • Bir çok hastalığa neden olan sigarının ağız kokusuna neden olmayacağını söylesek büyük bir yalan söylemiş oluruz. Lütfen Akciğer Kanserinin Nedenleri Arasında ilk sırada olan sigaranın ağız kuruluğuna ve kokuya neden olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve uzak durun sigaradan.
  • Ve geldik en son maddemize sabahları aç kalmayın. Çünkü sabahları ağız kokusunun nedeni genel olarak kişinin aç kalmasıdır. O yüzden kendinizi aç bırakmayın.

Ağız Kokusunun Sebepleri ve Günlük Yaşama Etkilerini Açıklamaya Çalıştık En son olarak Ağız Kokusu Sorunun Çözümüne Tedavisine Dair Yararlı Bilgiler sunduk.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar



error: Content is protected !!