Ailenin Önemi İle İlgili Kompozisyon

Aile kurumu için, kişinin doğumundan ölümüne her daim yanında olabilecek, belki de tek yakınlarımızı oluşturan topluluktur denilebilir. Aile içerisinde de kırgınlıklar, dargınlıklar ve kavgalar yaşanabilir tabi ki ancak bu durum aile olmanın bilinciyle tolere edilebilecek şeylerdir. Aile, her şartta birlik ve dayanışma içerisinde olabilme bilincinin öğrenilebildiği temel kurumdur.

 

Ailenin Önemi

Bir bireyin çevresine saygılı, merhametli, duyarlı ve yardımsever olması gibi birçok insani değer taşıyan özelliklerle donatılması ilk olarak aileden gördükleri ile şekillenir. Bu sebeple ailenin önemi toplum açısından çok önemlidir. Çünkü bazı şeyler sonradan öğrenilmez. Çocuklar bilimsel olarak da kabul edildiği üzere hayatının ilk dönemlerinde anne ve babalarını örnek alırlar. Hatta zaman zaman anne-babalarının sadece fiziki olarak değil davranış özellikleri açısından da kopyası oldukları ifade edilir.

 

Hem topluma faydalı ve örnek bireyler yetiştirmek, hem de kişinin zor zamanlarında her zaman yanında birilerinin olmasının verdiği huzur ve mutluluk, aile kavramını önemli kılan unsurlardır. Aile, kişinin çocukluktan erişkinliğe tüm hayatının şekillendiren, başarısının ya da mutluluğunun harcını oluşturan temel yapıdır. Mutlu aileler mutlu toplumlar, mutlu toplumlar da güçlü toplumlar demektir. Aile kurumu sağlam olmayan toplumların ayakta durması zorlaşacağından, aile, yalnızca kendi içinde değil, toplum içerisinde de önem arz eden bir kurumdur.

 

Aile Olma Bilinci Üzerine

Aile olmak ciddi bir sorumluluk gerektirdiğinden, aile olma kararının, sırf öyle olması gerektiği ya da günümüze değin bu şekilde geldiği için alınmaması gereklidir. Kişilerin öncelikle aile ve çocuk sahibi olmaya kendilerini hazır hissetmeleri çok önemlidir. Özellikle toplumumuzda bu konuya yeterince önem verilmemekte, yanlış kararlarla yapılan evlilikler kısa zaman sonra boşanmayla sonuçlanmakta ve bu durumdan en çok da çocuklar etkilenmektedir.

 

Salt evlenmiş olmak için evlilik kararı alıp aile kurmanın eksi sonuçları zamanı geldiğinde mutlaka kendisini gösterir. Çünkü bu şekilde, kişi psikolojik olarak evliliği istemediğinin veya hazır olup olmadığını sorgulamadan aile kurduğunun farkında değildir. Bunun dışında başkasının zorlamasıyla evlenmenin ya da başkasının istediği kişiyle evlenmeye zorlanmanın sonuçları da aynıdır. Bu şekilde kurulan ailelerin sağlıklı olma ihtimali oldukça zayıftır ve bu da doğal bir sonuçtur. Çünkü herkesin ne düşündüğü, ne istediği ve ne hissettiği önemli ve saygı duyulması gereken bir konudur. Sağlam bir aile ve buna bağlı olarak sağlam ve güçlü toplumların temeli burada yatmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!