Alışverişin Nedenleri Ve Sonuçları

Hanımlar Yanıtını Aradığınız bir sorudur Alışverişin Nedenleri Ve Sonuçları, Etkileri Nelerdir yanıtını. Gelin konu hakkında bilgileri okuyalım. Sonra da yorulmayalım ne dersiniz.. ?
Alışveriş elbette gerekli bir olgudur. Fakat bunun alışveriş çılgınlığına dönüşmesi, ciddi bir problemdir. Altında yatan önemli psikolojik temeller bulunmaktadır.

 Alışverişin Nedenleri

 

– Günümüzde yapılan alışverişler, bir bağımlılığa dönüşsün veya dönüşmesin altında yatan en önemli neden reklamlar.

– Çağımızda düzenlenen reklamlar, son derece etkili. Bu reklamları izleyen kişiler, o ürünle ilgilenmese de ürünün adını aklında tutabiliyor veya ürünü herhangi bir yerde gördüğünde reklam sloganını hatırlayabiliyor.

– Zamanımızda alışverişi tetikleyen en önemli nedenlerden bir diğeri de, indirim fırsatları. Firmalar, özellikle belli özel zamanlarda büyük indirim imkânları sunuyor. Yılbaşı, sevgililer günü, bayramlar gibi zamanlarda insanların alışveriş oranları daha da yükseliyor.

– Alışverişe çıkan insanlar, hiç ihtiyaçlarının olmadığı onlarca ürün alıyor. Bunun nedeni, sadece o ürünün etiket fiyatındaki indirim…

– Marka bağımlılığı da alışveriş çılgınlığının nedenlerinden biri. Ünlü markalar tarafından düzenlenen kampanyalar ve “bir alana bir bedava” ya da “ikinci ürün yüzde elli indirimli” satışları, markaları cazip hale getiriyor.

– Modern çağın en önemli eğlence yeri haline gelen alışveriş merkezleri, alışverişin artmasında büyük bir etken. Bu alışveriş merkezlerinde her şeyin bulunması, insanları tek bir yerden bütün ihtiyaçlarını alabileceği için etkiliyor.

Alışverişin Sonuçları

– Alışveriş kontrollü bir biçimde yapılamazsa bir süre sonra bağımlılığa dönüşüyor.

– Kişi eğer yaşamında mutsuzsa, eşi ve çocukları ile başarılı bir iletişimi yoksa üstelik kötü bir çocukluk geçirmişse, alışveriş yapmak bir tatmin duygusu sağlıyor. Alışveriş bağımlılığın sonuçlarından biri de, kişide bu sahte mutluluk ve tatmin hissini uyandırması.

– Alışveriş sırasında alınan gereksiz ürünler, toplumda israfın daha da artmasına neden oluyor. Özellikle yiyecek maddelerinin gereğinden fazla alınması, zaten kaynakların tükenmeye başladığı dünyada olumlu sonuçlar yaratmıyor.

– Alışverişin sonuçlarından en önemlisi, ay sonunda gelen kredi kartı ekstreleri. Sürekli chip para ve bonus kazandırdığı söylenen kredi kartları ile yapılan alışverişler, bir süre sonra kişinin içinden çıkılması güç bir borç batağına saplanmasına neden olmakta…

– Kontrolsüz alışverişin sonucu olarak her yıl binlerce kişinin kredi kartı ve banka borçları yüzünden mahkemelerde davaları görülüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!