Alternatif Enerji Kaynaklarının Önemi ve Kullanım Alanları

Sizlere Alternatif Enerji Kaynaklarının Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir Kısaca ve Özet Olarak Alternatif Enerji Kaynaklarının Önemi ve Kullanım Alanları Hakkında Bilgileri açıklamak istiyoruz.

Alternatif Enerji Kaynakları Hakkında Bilgi

Enerji kaynakları, günümüzde daha çok fosil yakıtlar üzerine hazırlanan sistemlerden oluşurken özellikle artan nüfus, fosil yakıtların tükenme riski olması, çevrede oluşan tahribat nedeniyle yerini hızla alternatif ya da yenilenebilir enerji kaynaklarına bırakmaya başladı. Özellikle son 50 yıllık sürece baktığımızda bu alanda geliştirilen kaynaklar ön plana çıkarken halen kullanımda olan fosil yakıtların oranı ise dikkat çekiyor.

Fosil yakıtlar olarak adlandırdığımız grupta yer alan petrol, kömür ve doğalgaz, büyük oranda hidrokarbon ve karbondan oluşan yapıya sahiptir. Binlerce yıllık süreç sonucunda oluşan bu kaynaklar, tüketime bağlı olarak bugün, tükenme noktasına gelmiştir. Aynı zamanda enerji eldesi sırasında açığa çıkan zararlı etkilerde fosil yakıtların etkisini ortaya çıkarmaktadır.

Fosil yakıtların kullanım oranına baktığımızda dünya genelinde rakamın %86’lık bir dilime denk geldiği görülmektedir. Bu kaynaklar dışında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir olarak nitelendirilen, güneş, su, rüzgar ve jeotermal kaynaklarda kullanılmaya başlandı. Bu konuda ülkemize baktığımızda son birkaç yıllık süreçte yatırımların bu alanlara yapılmaya başladığı görülüyor.

güneş ve rüzgar enerjisi nedir,alternatif enerji kaynakları hakkında bilgi,vikipedi

Alternatif Enerji Kaynakları Önemi ve Kullanım Alanları

Ülkemiz özellikle termik elektrik santrallerinde başta taş kömürü olmak üzere linyit ile çalışan enerji santrallerine sahiptir. Aynı zamanda Doğu Anadolu’da yer şekillerine bağlı olarak etkin bir şekilde kullanılan hidroelektrik santralleri de enerji ihtiyacını karşılamada öne çıkıyor. Ağırlıklı olarak bu ihtiyacın giderilmesinde kullanılan ana kaynak ise doğalgaz olarak dikkat çekiyor.

Bu tür yakıtların dışa bağımlılığı artırması nedeniyle, ülke ekonomisinde yarattığı tahribat dikkat çekici düzeydedir. Bu amaçla geliştirilen alternatif enerji kaynakları, kısıtlı olsa da ısınma, enerji ihtiyacının karşılanması gibi amaçlarla değerlendirilebilir. Ege bölgesinde daha çok ısınma amacıyla kullanılan jeotermal kaynaklar, henüz yaygın enerji eldesinde değerlendirilemiyor.

güneş ve rüzgar enerjisi nedir,alternatif enerji kaynakları hakkında bilgi,vikipedi

Rüzgar ve Güneş enerjileri ise son yıllarda büyük bir hızla kullanıma açılırken güneş enerjisi konusunda İç Anadolu’da yapılan yatırımlar dikkat çekmektedir. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için kullanılan alternatif enerji kaynakları, gelişmiş olan ülkelerde ilk sıralarda yer almaya başladı. Yakın bir dönemde ülkemizde de bu kaynakların hızla kullanımının artması bekleniyor.

Bu yazımızda Alternatif Enerji Kaynaklarının Önemi ve Kullanım Alanları İle İlgili Bilgileri Türkiye’nin Özgün Vikipedi Benzeri kaynak sitesi olmak gayesiyle hazırladık ve paylaştık. Sizlerde görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!