Altının Özellikleri ve Önemi Nedir Kısaca Kullanım Alanları

Altın İle İlgili Bilgilere Altının Özellikleri ve Önemi Nedir Kısaca Kullanım Alanları Nelerdir, Altının Sembolü,Simgesi Nedir, AU Neyin Sembolüdür sorularının yanıtlarını sizlere özet olarak vermek istiyoruz…

Au simgesi ile periyodik tabloda yerini alan yumuşak ve parlak sarı renge sahip olan Altın, asitlere karşı dayanıklı olması ve doğada serbest halde bulunabilmesi nedeniyle ilk çağlardan günümüze değin insanların her dönem ilgisini çeken bir element olmayı başarmıştır. Kolay işlenen yapısı ile öne çıkan altın, istenilen şeklin alınması nedeniyle takı sektörünün de en önemli aracı haline gelmiştir.

 

Oldukça kararlı bir yapıya sahip olması nedeniyle kolay, kolay tepkimeye girmeyen altın, hava ve sudan etkilenmemektedir. Paslanma, kararma ya da donuklaşma olarak ifade edilen sorunların yaşanmadığı elementte, tarih boyunca süren pek çok olay, altının önemini vurgulamaya yetecek niteliğe sahiptir.

Tarihi kaynaklara bakıldığında altın ilk kez Mısırlılar döneminde M.Ö 3200’lü yıllarda darphane olarak adlandırılan yapılarda eşit çubuklar halinde üretilmeye ve biçim almaya başlamış, bu özelliği ile aynı zamanda parasal değere sahip olmuştur. İsmini de buradan Aurum kelimesinden alan altın üzerine yapılan araştırmalarda yine Peru’da M.Ö 2000’li yıllarda ziynet eşyası olarak kullanılmaya başlandığı görülmektedir.

Altının Özellikleri Vikipedi,Altının Önemi Nedir,Altının Kullanım Alanları

Altının Özellikleri Önemi ve Kullanım Alanları

Tarihi kaynaklar, hemen, hemen pek çok medeniyetin altına olan hassasiyetini vurgulamaktadır. Mısır’dan başlayan yolculukta güney Amerika ve Asya’da da etkin olduğu görülebilir. Yunanları, İranlıları, Makedonyalıları, Asurluları, Sümerlerin altın konusunda çalışmalar yaptığı Lidyalılar döneminde de yine altının parasal değeri ile öne çıktığı dikkat çekmektedir.

 

Altının Sembolü Nedir,Altının Özellikleri Vikipedi,Altının Önemi Nedir,Altının Kullanım Alanları

M.Ö 550’li yıllara gelindiğinde Lidya kralının altından sikkeler bastırmaya başlamasıyla birlikte altın artık ticaretin en önemli aracı halini almıştır. İskit ve Sarmatlılar döneminde takı eşyası olarak kullanılmaya başlanmış, Peru’da bulunan kalıntılara eş olarak yaklaşık 2 bin yıl boyunca altının değerini koruduğu gözlenmiştir.

Altının oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmakla birlikte bugüne kadar çıkarılan altının büyük bir kısmı, hükümetler ve merkez bankalarının elinde tutulmaktadır. Eski çağlardan günümüze değin milletlerarası parasal değerini halen sürdürmesi nedeniyle önemini koruyan Altın, gümüş ve bakırdan sonra elektrik iletkenliğinde en iyi metaldir. Gerek uzay sanayisinde gerekse de elektronik sektöründe değerlendirilmekte, ancak daha çok ziynet eşyası olarak öne çıkmaktadır.

Nedenleri Önemi ve Sonuçları & Türkiyenin Vikipedisi olmaya aday siteniz.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!