Anadolu Selçuklu Devletinin Yıkılma Nedenleri Nelerdir?

Anadolu Coğrafyasında Uzun Süre Hüküm Sürmüş Olan ve Hayatta Kaldığı Dönem Boyunca Gerek Mimarı Gerekse Kültürel Olarak Büyük Bir Gelişimin Altına İmza Atmış Olan ve Büyük Selçuklu Devletinin Anadolu Topraklarında ki Devamı Olan Devlettir.

Anadolu Selçuklu devleti 1077 yılında Anadolu’da kurulmuş güçlü bir devlettir. Bu devlet yaklaşık olarak üç yüz yıl ayakta durabilmiş ancak sonrasında çeşitli sebepler sonucu yıkılmaya maruz kalmıştır. 1308 yılında yıkılmış olan Anadolu Selçuklu devletinin yıkılmasında çeşitli faktörler rol oynamıştır. Böylesine güçlü bir devletin ilerleyen dönemde yıkılmasının çeşitli siyasi, iç ve dış sebepleri vardır.

Anadolu Selçuklu devletinin yıkılmasının nedenleri:

Anadolu Selçuklu

– Fatimiler ile süregelen çatışmalar sonucu Haçlı Seferlerinin de etkisiyle Anadolu Selçuklu devletinin zayıflamasına neden olmuştur.

– Atabeylerinin bağımsız ve vurdumduymaz hareket etmelerinin sonucunda taht kavgaları ortaya çıkmış ve bunlar nedeniyle Anadolu Selçuklu devletine merkezi otorite hızla kaybolmuştur. Tabi bunda şehzadelerin ayaklanmaları da etkili olmuş ve yönetim kendi arasında karışmaya, işlerini yapamaz hale gelmeye başlamıştır.

-Şehzadelerin ayaklanması toprağın hanedan üyelerinin ortak malı sayılması anlayışından sonra gerçekleşmiştir ve başta toprak paylaşımı kimi zaman yönetimde taht kavgalarının verdiği boşluk sonucunda devletin yıkılması kolaylaşmış ve önemli bir neden olmuştur.

– Kötü yönetim, Abbasi halifeliğini yönetmek için girişilen büyük mücadeleler, dini yönetim ile iç içe benimsenen bir yönetim anlayışı ve Batınilik hareketleri devletin yıkılmasında rol oynayan önemli nedenler arasındadır.

Anadolu Selçuklu Devletinin Yıkılma Nedenleri Hakkında Bilgilerin Maddeler Halinde Açıklamasına Sizlerde Katkıda Bulunmak İster misiniz ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!