Ankara Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir

Sizlere Ankara Savaşı Ne Zaman Olmuştur ile Ankara Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir Konusu Hakkında Kısaca Bilgileri bu yazımızda açıklamaya çalıştık.

Osmanlı Devletinin geleceği açısından önemli bir yere sahip olan Ankara Savaşı, Timur İmparatorluğu ve Osmanlı güçleri arasında gerçekleşmiştir. Kesin bir Timur zaferi olarak lanse edilen bu savaşta, yaklaşık 150 bin kişilik Timur birliklerine karşı, 85 bin kişilik Osmanlı güçleri olduğu söylenmektedir. 1402 – 1413 yılları arasında süren ve Osmanlı için fetret devri olarak kabul edilen dönemin başlamasına yol açan bu savaş, Osmanlı’nın dağılma eşiğine gelmesine neden olmuştur.

Osmanlı padişahı olan Yıldırım Bayezid ile Timur arasında gerçekleşen Ankara Savaşı, Ankara’nın bugün ki Çubuk ovası olarak bilinen bölgesinde 28 Temmuz 1402 tarihinde gerçekleşmiştir. Orta Çağ’da gerçekleşen en kanlı çarpışmalardan birisi olarak bilinen savaşta, Osmanlı’da uzun bir süre iktidar boşluğu olmuştur.

Ankara Savaşı ise yalnızca gerçekleştiği dönem değil öncesiyle de dikkatle incelenmelidir. Osmanlı Devleti, öncelikli olarak Balkanlarda genişlemeye yönelse de aynı zamanda Anadolu’da Türk birliğini sağlama adına önemli çalışmalar yapmıştır. Türk – İslam beylikleri ile iyi ilişkileri bulunan devlet, Balkanlarda farklı bir yönde ilerleyen hoşgörü nedeniyle, tepkiyle karşılaşmıştır.

Ankara Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Ankara Savaşının Nedenleri,Ankara Savaşının Sonucu,Ankara Savaşının Önemi Nedir,Kısaca,Hakkında Bilgi,Vikipedi

Ankara Savaşının nedenlerine baktığımızda Türkistan ile İran’da güçlü bir devlet oluşumuna giden Timur’un kendisini İlhanlıların varisi olarak görmesinin ve Anadolu üzerinde hak iddia etmesinin önemli bir etkisi bulunur. Karakoyunlu devleti hükümdarı olan Kara Yusuf’un Osmanlıya sığınmasından sonra Timur, Kara Yusuf’un geri verilmesini istemiş ancak reddedilmiştir.

Timur’un Sivas, Halep ve Şam’ı işgal etmesinden sonra Bağdat’a ilerleyişi aynı süreçte Yıldırım Bayezid’i harekete geçirmiş, Erzincan ve Kemah işgal edilmiştir. Timur, Osmanlı’nın kendisine bağlanmasını istemiş ancak bu talep kabul edilmemiştir. 28 Temmuz 1402 tarihinde Çubuk ovasında karşılaşan iki ordu içerisinde yorgun olan ve su sıkıntısı çeken Osmanlı ordusu önemli bir kayıp yaşamıştır.

Savaş ilerleyiş sürecinde esir olarak düşen Yıldırım Bayezid, Timur tarafından esir muamelesi görmeden oldukça iyi bir şekilde ağırlanmıştır. Osmanlı Devleti açısından yaşanan bu dönem fetret dönemi olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda sonuçları itibariyle İstanbul’un fethi yaklaşık 50 yıl kadar gecikmiş, Osmanlı kısmen dağılmıştır.

Vikipedi Nedenleri Sonuçları ve Önemi Ansiklopedisi

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!