Anne Ve Babamızın Önemi İle İlgili Kompozisyon

Anne ve babamız bizi dünyaya getiren ve bir yetişkin oluncaya kadar bize sahip çıkan insanlardır. Anne ve babamız, doğduğumuz güne kadar gün saymış, hastalandığımızda başımızda beklemiş ve mezuniyet günlerimizde bizimle aynı mutluluğu paylaşmışlardır. Hatta iş aradığımız dönemlerde bizimle birlikte onlarda iş aramıştır. Anne ve baba, evlat için arkadaş, yoldaş her şey olabilirler. Bunun için yalnızca evladın da anne ve babaya nasıl yaklaşacağını bilmesi gerekir.

 

 Anne ve babamız niçin önemlidir?

Anne ve babamız ile aramızda nesil farklılıkları olabilir. Bu her ebeveyn ile evlat arasında vardır. Farklılıklar sebebiyle bazen anlaşmak zorlaşır. Evlat kendini kimsenin anlamadığını düşünür, bunu düşündükçe anne ve babasından uzaklaşır. Oysa önemli olan seni tanımak için kimin çabaladığıdır. Hayatta bizi tanımak ve bizim karakterimize göre bize yaklaşmak için ebeveynlerimizden daha çok çabalayan insan bulmak çok zordur. Bu durumda evladın da kendini kapatmayıp aksine ebeveynlerine yardımcı olması, kendini tanıtması ve onları anlamaya çalışması gerekir.

 

Ebeveynlerinin kendini anlamadığını düşünen her birey kendine şunu sormalıdır; ben onları ne kadar anlıyorum? Ebeveynler bazen evlatlarına yanlış gelen hareketler yapabilirler. Ancak bu hareketler için hemen hüküm verip ebeveynleri yargılamak çok yanlıştır. Ebeveyn hareketlerini yargılamak bireyin düştüğü bir hatadır. Anne ve babanın çocuğun açısından bakmadı ne kadar zor ise, çocuğun anne ve baba bakış açısı ile bakması onun birkaç katı daha zordur. Bireye o anda yanlış gelen ve anne – babasından uzaklaştıran hareket, birkaç yıl sonra çok doğru gelebilir ancak teşekkür etmek için ebeveynlerini bulamayabilir. Bu sebeple anne ve babaya bir bildiği vardır düşüncesi ile güvenerek yaklaşmak gerekir.

 

Anne ve babamız için neler yapabiliriz?

Anne, Baba Resimleri

Anne ve babasına minnettar olduğuna karar veren insanlar olarak onları mutlu etmek için neler yapabiliriz? Anne ve babayı mutlu etmek oldukça kolaydır. Bunun en önemli yolu, zaman ayırmaktır. Anne ve babaya ayrı ayrı zaman ayırmak, derdini dinlemek gerekir. Sorunlarına çözüm olabilir düzeyde isek çözüm bulmak, bulamayacaksak dert ortağı olmak yeterlidir. Örneğin baba balık tutmayı çok seviyor ancak evlat sıkılıyor olabilir. Sıkıldığımız bir eylemi haftada bir yapabiliriz. Sonuçta hayatta yaptığımız her şeyden zevk almıyoruz. Her ilişkide mutluluğun anahtarı karşılıklı fedakârlıktır.

Yorumlar

Bu yazı şu anda 2 yanıt

  • Harika bir kompozisyon ,fakat eşi hayırsız ve genç yaşta eşinden ayrılmış ,tek başına bir kız evlat büyütmek için mücadele edip çalışan ve yaşlanınca her konuda eleştiye uğrayan ANNE ne yapmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!