Arkadaşlığın Önemi İle İlgili Kompozisyon

İyi bir arkadaş bir insanın sahip olabileceği en büyük hazinelerden biridir. Atalarımız “Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” derler. Gerçekten de insanlar kendilerine benzeyen kişiler ile dostluk kurmayı severler.

 

Arkadaşlık kolay kurulamayan ve karşılıklı özveri isteyen hepsinden önemlisi devamı için çok çaba gerektiren bir ilişki türüdür. Arkadaşlık bir seçimle başlar. Bu seçim insanın tüm geleceğini iyi yönde veya kötü yönde etkiler. Bu bakımdan arkadaşlığa başlamadan önce insanların bir süre daha mesafeli kalarak bir birlerini tanımalarında fayda vardır.

 Arkadaş nasıl seçilir?

Arkadaş olmak için aynı ortamda olmak çoğu kez yetersizdir. Arkadaşlık için insanların bir birlerine yakın kişilik özellikleri göstermeleri gerekir. İlgi alanları yakın olan insanlar daha kolay arkadaş olurlar ve arkadaşlıklarını uzun yıllar devam ettirebilirler. Arkadaşların ilerde sorun yaşamamaları için aynı sosyal yapıya sahip olmaları tavsiye edilir. Gelir düzeyi de arkadaşlığı olumlu veya olumsuz etkiler. Yakın gelir düzeyinden arkadaşlıklar kurmak ilişki açısından daha iyi olacaktır.

 

İnsanın birçok arkadaşı olur ama gerçek dost bir iki kişiyi genelde geçmez. Arkadaşlık ve dostluk karşılıklı özveri gerektirir. Sadece karşıdan ilgi beklemek yanlıştır. Arkadaşlar aşırıya kaçmadan her zaman bir birlerine yardımcı olmalıdır. Her insanla olduğu gibi arkadaşlar arasında da ufak tartışmalar olabilir ama gerçek arkadaşlar aralarında ki sorunları büyütmezler. Sürekli kavga eden ve uzun süre küs kalan kişilerin arkadaşlıklarını sonlandırmaları belki de en doğrusu olacaktır.

 İyi Bir Arkadaşlığın Özellikleri

Arkadaşlığın Önemi İle İlgili Kompozisyon, Kedi Resimleri

Arkadaşlar ihtiyaç anında çok önemli bir engel yoksa bir birlerinin yanında olabilmelidir. Ayrıca zor zamanlarda maddi ve manevi açıdan bir birlerine yardım edebilmelidir. Arkadaşlıkta sır saklamak çok önemlidir. İnsanın, sırrını veremeyeceği biriyle arkadaş olmasının pek bir anlamı yoktur. Arkadaşlıkta karşılıklı güven esastır bu yıkılırsa arkadaşlık temelinden sarsılır ve sonunda mutlaka biter.

 

Arkadaşlıkta kalp kırmadan doğruyu söylemek en iyisidir. “Dost acı söyler” atasözünde olduğu gibi gerçek dost zor da olsa doğruyu söyler, arkadaşını uyarır, onu iyiye yönlendirir ve kötülüklerden korumaya çalışır. İyi bir arkadaşlık zor kurulur. Bu yüzden onu kaybetmemek için çok çabalamak gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!