Astımın Nedenleri Önemi Tedavisine Dair Merak Edilenler

Astım solunum yolların da oluşan dış etkenlere karşı aşırı duyarlı olma durumudur. Bu sebeplerle birlikte solunum yolların da tıkanmalar oluşmakta ve bu hastalığa astım ismi verilmektedir.

 Astımın sebepleri nelerdir?

-Kesin olarak belirtilen bir sebebi yoktur fakat kişilerin hassasiyet ve kalıtsal özelliklerinin astım hastalığına sebep olduğu bilinmektedir. Bu hastalığın genel olarak doğuştan geldiği bilinmektedir.

 

-Daha çok kalıtsal özellikler bu hastalığın oluşmasına sebebiyet vermektedir. Fakat bunun dışın da kişilerin çevresinde ki faktörler de bir etken sayılmaktadır. Alerjik faktörler astımın oluşmasına neden olabilir. Toza, polenlere veya herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı olan kişiler de sıkça görülmektedir.

 

-Sigara da astımın oluşmasın ve hatta gelişmesin de önemli bir yere sahip faktördür. Hamile kadınların içtiği sigaralar bebeklerin de ilerleyen yaşlar da astım olma riskini arttırmaktadır.

 

-Sadece sigara içmek değil sigara dumanına maruz bırakılmakta aynı etkiyi göstermekte ve etkileri astım krizlerine kadar gidebilmektedir.

 

-Meyve ve sebzelerin az tüketimi sağlıksız beslenme yağlı gıdaların fazla tüketimi astımın oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Astım Nedir, Astımın Belirtileri,Astımın Önemi

Astımın belirtileri ve tedavi için yapılması gerekenler

 

-Göğüste oluşan sıkışıklık hissi ve hırıltılı öksürük ve öksürükle birlikte çıkarılan koyu renkli balgam astımın gözle görülebilecek ilk belirtileridir. Vücudun dinlenmeye geçtiği saatler de daha çok sabaha karşı bu belirtilerle karşılamak mümkündür. Astım belirtileri hastalığın her dönemin de farklılık göstermektedir. İlk başta hafif öksürükler şeklin de başlasa da daha sonra krizlere yol açabilmektedir.

 

-Astımın seviyesine göre kişiler de tıkanma, nefes alırken zorlanma ve kriz şeklin de kendini gösterir. Erken fark edilmesi durumun da doğal yollarla tedavi edilmesi mümkündür, fakat geç fark edilmesi durumunda astım hastalarına ilaç tedavisi başlatılır. Tedavi gören kişilere kalabalık ve tozlu ortamdan kaçınmaları gerektiği söylenmektedir. Astımı tetikleyen yerler de bulunulmaması doğal besin tüketimi önerilmekte ve evde hayvan beslenmesine de karşı çıkılmaktadır.

 

-Parfümler, saç spreyleri, oda kokuları gibi yoğun ve hasta olan kişiyi tıkayabilecek ürünlerden uzak durulmalıdır. Yatılan yastık kılıfının iki günde bir çarşafların ise bir hafta da bir sıcak suyla yıkanarak değiştirilmesi önemlidir. Ayrıca hasta olan kişilerin odasın da kalabalık yapacak eşyalar bulundurulmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!