Ateşin Bulunmasının Önemi ve Sonuçları Nelerdir

İnsan Yaşamı İçin Hayati Önem Arz Eden Ateşin Bulunma Öyküsü Hakkında Bilgileri paylaşmaya Ateşin Bulunmasının Önemi ve Sonuçları Nelerdir kısaca ve özet olarak Ateşin Bulunmasının Sonuçları ve Önemi İle İlgili bilgileri açıklamaya çalıştık.

Ateşin Bulunması Hakkında Bilgi

İnsanlık tarihinde belirli dönemlerde yaşanan gelişmeler ve buluşlar, hep kırılma anlarının yaşanmasına imkan tanımış, hızla çağların aşılmasına ve yeni buluşların gerçekleştirilmesine imkan tanımıştır. Bugün, basit ve dikkate değmeyen bir durum olarak görülse de ateşin bulunuşu insanlık tarihi açısından son derece önemli bir yere sahiptir.

Ateş, bugün, hemen her alanda kullanılan sağladığı ısı ve kontrol edilebilir yapısı ile kullanılmaya devam eden önemli bir araçtır. Zaman içerisinde gelişen tekniklerle birlikte, bir odun parıltısından çıkarak evlerimizde ve hatta yanımızda dahi taşıyarak kullanabileceğimiz önemli bir araç haline gelmiştir. Bu bakımdan ateşin insanlık tarihindeki yerine çok daha eski dönemlere dönerek bakmak gerekir.

Ateşin Bulunmasının Önemi,Ateşin Bulunuş Öyküsü,Ateş Nasıl Bulundu

 

İnsanların ateş ile tanışması, özel bir ana yönelik olmayıp tamamen tesadüflerle doludur. Bir yıldırım düşmesi sonrasında yayılan büyük yangınların, ateşin bulunuşuna ve kitleler halinde kullanılmaya başlanmasına imkan tanırken yapılan araştırmalarda ilk olarak 500 bin yıl önce ilkel bir insanın ateşi, bilinçli olarak kullanan ilk kişi olduğu belirlenmiştir.

Ateşin Bulunmasının Önemi ve Sonuçları

500 bin yıl öncesine yönelik yapılan bu keşifler, uzun bir süre ateşin yalnızca bu süreç içerisinde keşfedildiğini göstermekteydi. Ancak 1980’li yıllarda yapılan keşiflerle birlikte ateşin 500 bin yıl önce değil, 1,42 milyon yıl önce hominid olarak adlandırılan ilkel insanlar tarafından kullanıldığını göstermektedir. M.Ö 7000’li yıllara kadar insanlar, bilinçli bir şekilde ateşi kullanma yöntemlerini bilmemekteydi.

Neolitik insanların ilk olarak testere ve çakmak taşı gibi araçlar ile ateş yaktığı bilinirken bu süreç içerisinde yeniden ateş yakmak yerine ateşi yanar halde muhafaza etmenin çok daha etkili olduğu görülmüştür. Bugün, kullanılmakta olan kibritler ise ilk kez 1827 tarihinde fosfor sülfat içeren yapı ile kullanılmaya başlanmış, modern teknoloji ve bilimde önemli bir atılım olmuştur.

Ateşin bulunması insanlık tarihi açısından yeni dönemlerin başlamasına imkan tanımıştır. Başta beslenme olmak üzere ateşin bulunuşuyla birlikte yeni araçlar üretilmeye başlanırken daha geniş ve büyük kütleler halinde üretime sunulan araçlar, yine ateş aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Nitekim, büyük surları yıkan toplarda dahi bu yapının eseri yer almaktadır.

Vikipedi Kadar Özgün ve Kaliteli siteniz Nedeni, Önemleri ve Sonuçları…

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!