Ayak Mantarının Nedenleri Nelerdir Tedavisi Nasıl Yapılır

Ayak Mantarı Neden Olur, Ayak Mantarı Oluşmasının Sebepleri Nelerdir, ile Ayak Mantarının Nedenleri Nelerdir Tedavisi Nasıl Yapılır sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz…

Günümüzde önemli ayak problemleri arasında yer alan ayak mantarı, kişilerin toplum içerisinde rahat hareket edememesi ve ayaklarında ciddi anlamda sorunların yaşanmasına neden olan önemli bir problemdir. Daha çok genç erkek bireyleri etkileyen bu sorunda nemli, sıcak ve karanlık ortamlarda daha hızlı çoğalan mantar mikrobunun hızla üremeye başlayarak ayaklarda enfeksiyona neden olduğu görülmektedir.

Ayaklarda daha çok kullanılan ayakkabı, çorap türüne bağlı olarak ortaya çıkıyor gibi görünse de uzun süre ayakkabı kullanmak durumunda kalan kişilerin ayak mantarı ile karşılaştığı ve havasız ortamda çoğalan mantarların dikkat edilmemesi durumunda diğer kişilere de bulaşmaya başladığı görülmektedir.

 

Ayak Mantarının Sebepleri,Ayak Mantarının Tedavisi,Ayak Mantarının Belirtileri

Ayak mantarının etkisinde ortaya çıkan kaşıntı problemiyle birlikte kızarıklık, pul, pul dökülme, kabuklanma, yanma ve koku problemleri de sıkça görülmektedir. Erken teşhis konulmayan ayak mantarı sorununda mantarın hızla yayılarak ayak derisine ve daha da ileri giderek tırnaklara yayılmaya başladığı bilinmektedir. Tırnaklara yayılan mantarın tedavisi ise nispeten ayak mantarı tedavisine göre daha zor ve uzun bir süreci gerektirebilir.

Ayak Mantarının Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak mantarında en sık görülen belirtiler, kaşıntı, yanma, kabarma, ayak mantarının olduğu bölgede sızı ve acı hissedilmesi, kızarma ve deri dökülmesidir. Zaman içerisinde kaşımaya bağlı olarak deride enfeksiyon artmakta, kabarmayla birlikte ayaklarda su toplaması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlar kişinin hareket kabiliyetini kısıtlarken daha ciddi sorunlara da neden olabilir.

 

Ayak Mantarının Sebepleri,Ayak Mantarının Tedavisi,Ayak Mantarının Belirtileri

Ayak mantarının nedenlerine baktığımızda ise ilk sırada ayakların aşırı oranda terlemesi yer almaktadır. Bu durumun önlenmemesi mantar oluşumuna neden olurken yine, uzun süre boyunca ayakların havasız kalması, ayakkabının dar olması, ıslak zeminlere basılması ya da topluma açık olan alanlarda çıplak ayak ile gezilmesi de ayak mantarının oluşumuna neden olabilir.

Sorunun çözümü ve tedavisine bakıldığında ortalama tedavi sürecinin 2 – 4 hafta arasında sürebildiği görülmektedir. Yalnızca ilaç kullanımı mantar tedavisinde yeterli olmayıp hijyenik konulara dikkat edilmesi, çarşaf, yatak örtüleri ya da kullanılan ayakkabıların bu süreçte dikkatli olarak temizlenmesi ya da değiştirilmesi gerekir. en etkili yöntem ise hiç kuşkusuz ilaç tedavisiyle birlikte hijyen kurallarına dikkat edilmesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!