Barışın Önemi İle İlgili Kompozisyon

Öyle Bir Dünyada Yaşıyoruz ki Barışın Önemini Daha İyi Anlıyoruz. Bir kan gölü ola- Ortadoğu Coğrafyasında ki bir ülke olarak bizim kadar Barışın Önemi Hakkında Yazı yazacak söz söyleyecek kimse olduğunu sanmıyoruz. Barış en basit tanımı ile en küçük insan topluluğunda da en büyük insan topluluğunda da çatışma yaşanmaması halidir. Bu bir aile ya da birçok ülkenin içerisinde bulunduğu bir topluluk olabilir. Dünyada geçmiş zamandan bu yana, hiç savaş olmayan gün sayısı 26 gündür. Onca yıl, onca yüzyıl arasında yalnızca 26 gün. Bu bilgi Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsünün yaptığı araştırmalardan birinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır, bize çok büyük bir gerçeği anlatmaktadır.

 

Barışın önemi nedir?

Barış insanların öldürülmemesi, çocukların yetim kalmaması, insanların sakatlanmaması yaralanmaması ve aç kalmaması anlamına gelir. Bu barışın en büyük önemidir. Savaş hiçbir sivil insana zarar vermese bile aç kalmalarına neden olmaktadır. Bunun sebebi barış ortamında bile silahlanmaya büyük miktarda paralar harcandığı için savaş ortamında bunun çok aşırı düzeye ulaşmasıdır. Devletler bütçelerini silahlanmaya kaydırdığında da insanların yemek yemesi, barınması ve eğitimi için gerekli yatırım yapılamamaktadır.

 

Oysaki bir çocuğun eğitimini tamamlayıp vatanına yararlı bir insan haline gelmesi kara parçalarından ve yer altı zenginliklerinden çok daha önemlidir. Bazı siyasetçiler veya felsefeciler tarihte savaşın olması gerektiğini söylemişlerdir. Öne sürdükleri tez, savaşın insanın gelişmesini sağladığı düşüncesidir. Evet, savaş birçok teknolojik gelişmenin önünü açmıştır. Örneğin uçak teknolojisi, bilgisayar teknolojisinin altyapısı hep 2. Dünya Savaşı’nda temeli atılmış gelişmelerdir. Ancak bu gelişmeleri daha uzun sürede, daha az insanın acı çektiği bir biçimde de yapılabilirdi. Burada sorulması gereken soru; önemli olan, hızlı bir şekilde gelişerek insanları öldürmek midir yoksa yavaş bir şekilde gelişerek kardeşçe yaşamak mı?

Barışın Önemi İle İlgili Kompozisyon ve Resim

Barış nasıl sağlanır?

Barış ortamını sağlamanın zor olduğunu bugüne kadar yalnızca 26 gün sağlanmış olmasından anlayabiliyoruz. Peki, neden bu kadar zor? Bunun sebebi savaş ortamından kar elde etmeye çalışan insan topluluklarıdır. Barışı sağlamak için önemli olan her bireyin eğitim almasını sağlayabilmektir. Eğitimli insanlar, kitap okuyan ve araştıran insanlar bilirler ki, hiçbir insan arasında bir fark yoktur. Hiçbir yeraltı veya yer üstü zenginliği bir çocuğun yetim kalmasından daha önemli değildir. Barış insanların silahlanmaya harcadıkları parayı açlığı bitirmeye yönelttikleri gün gelecektir.

Not: Öyle bir dünya da yaşıyoruz büyük devletler ve küresel şirketlerin çıkarları doğrultusunda çıkarılan savaşlar yüzünden her yıl yüzbinlerce insan hayatını kaybediyor. Bu bunu gerçekleştirmek için çeşitli nedenler öne sürülüyor, ülkelerin hassas sinir uçları ile oynanıp kutuplaştırılmış olan insan kitleleri birbirleriyle savaşıyor kazanan ise sadece ve sadece emperyalist güç odakları oluyor. Savaşsız bir dünya bizlerin elinde bunu unutmayın. Yarınlarımıza giden yol barıştan geçmektedir savaştan değil. Oyuna gelmeyelim. Bir Türkiyemiz Var Başka Yok..

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!