Baş Ağrısının Nedenleri ve Önemi

Hemen hepimizin yaşadığı ortak sorunlardan birisi olan baş ağrısı, genellikle dikkate alınmayan ve daha çok ağrı kesiciler ile geçirilmeye çalışılan ciddi bir problemdir. Baş ağrıları, beyin kanamasının bir etkisi sonucunda oluşabileceği, felç gibi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Hangi şekilde olursa olsun uzun süren ve sürekli tekrarlamaya devam eden baş ağrısı sorununda mutlaka bir uzman hekim desteği almanız gerekmektedir.

 

Baş ağrıları birkaç saat ile birkaç gün arasında oluşum şekline bağlı olarak görülebilen bir sorundur. Migren gibi rahatsızlıklarda üç – dört güne kadar çıkabilen ağrılar görülürken bu gibi durumlarda sürekli ağrı kesici kullanmak hem ilaçların etkinliğini azaltmakta hem de vücudunuzun zarar görmesine neden olmaktadır. Ayrıca ağrı kesici kullanımı ile daha ciddi problemleri gizliyor olabilirsiniz.

Baş ağrılarının ortaya çıkışında öncelikle beyinde oluşabilecek problemlere bakılır ve daha sonra başka bir hastalık etkisi olup olmadığı gözlenir. Farklı bir hastalık etkisi var ise ikincil baş ağrıları sınıflandırılması kullanılmaktadır. Her ne şekilde ortaya çıkıyor olursa olsun baş ağrılarının ciddiye alınması önemlidir.

 

Baş Ağrısının Nedeni

Baş ağrıları birbirinden farklı etmenler nedeniyle ortaya çıkabilen ve genellikle ağrı kesici gibi geçici müdahaleler ile önlenmeye çalışılan ciddi bir problemdir. En sık karşılaşılan nedenleri arasında migren ağrıları yer alırken beyin damalarında meydana gelen genişleme ve daralma, söz konusu ağrıların oldukça şiddetli olmasına neden olmaktadır.

bas-agrisi

Diğer önemli baş ağrısı nedenlerine baktığımızda kas kaynaklı ağrılar, uzun süre uykusuz kalınması, hareketsiz bir yaşamın benimsenmesi, stres gibi faktörler, aşırı sigara ve alkol tüketimi gibi etmenler öne çıkmaktadır. Özellikle şehir yaşamının getirdiği stres, bugün baş ağrılarının en temel nedeni olarak gösterilmekte ve tedavide ruhsal açıdan rahatlama istenmektedir.

Baş Ağrısının Önemi

Baş Ağrısının Önemi

Benzeri rahatsızlıklarda olduğu gibi baş ağrısı sorunu da mutlak uyarı niteliğinde algılanmalı, vakit kaybetmeden doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Baş ağrıları yakın zamanda yaşanan stresli bir sorun yanı sıra hiç beklenmeyen anlarda ortaya çıkan ciddi problemler etkisinde de oluşabilir. Ayrıca her baş ağrısı sırasında ağrı kesici kullanmanın oldukça zararlı olduğunu unutmayın.

Baş Ağrısının Sebepleri ve Önemine Dair Bilgiler Sunduk. 

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!