Baş Dönmesinin Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Zaman içerisinde birçoğumuzun karşılaştığı sorunlardan birisi olan ancak genellikle dikkate alınmayan ya da geçiştirilen baş dönmesi, tansiyon gibi problemler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi daha ciddi sağlık sorunları yüzünden de açığa çıkmaktadır. Sürekli tekrarlayan ve uzun süren durumlarda yaşam kalitenizi doğrudan etkileyen sorunlarda mutlaka bir uzman hekime danışmalı ve detaylı inceleme yapılmalıdır.

 

Baş dönmesi sırasında çevrenizde bulunan nesnelerin hareket halindeymiş gibi algılanması dışında anlık olarak sersemleme gibi sorunlar da görülebilmektedir. Yine başta vertigo olmak üzere bazı sorunların zaman içerisinde kronikleşmesi, sersemlik halini, halsizliği ve sarhoşmuş gibi dengenin kaybedilmesini sağlamaktadır. Bu gibi durumlar ciddi sağlık sorunlarının habercisi olup dikkatle takip edilmelidir.

Yukarıda sayılı olan tüm faktörler göz önüne alındığında baş dönmesinin bir hastalık olarak görülmemesi daha çok sağlık sorunlarının yan etkisi olarak ortaya çıktığının bilinmesi gerekmektedir. Bugün, karşılaştığımız tüm problemlerde baş dönmesi gibi yan etkiler ortaya çıkmasına karşın detaylı bir tarama dışında teşhis konulması doğru olmayacaktır.

 

Baş Dönmesinin Nedenleri

Baş dönmesine sebep etkili durumdaki faktörler arasında ilk sırada iç kulakta yaşanan iltihap yani vertigo gibi sorunlar öne çıkmaktadır. İç kulakta yaşanabilecek sorunlar, vücudun genel dengesi açısından önemli olup bu bölümde karşılaşılan problemler doğrudan dengenizi etkilemekte, baş dönmesi gibi problemleri beraberinde getirmektedir. Ayrıca gerek kazalar gerekse de bu kazalar sonucunda yaşanan travmalarında baş dönmelerine neden olduğu bilinmektedir.

bas-donmesi

Baş Dönmesinin Önemi

Baş dönmesini bir anlamda uyarı atışı ya da uyarı sinyali olarak algılamanız gerekir. Baş dönmesi nedeniyle ortaya çıkan sorunlarda daha çok tepkilere göre hareket edilirken yaşam kalitenizi doğrudan etkilemesi, kimi zaman iş yapamayacak hale getirmesi nedeniyle dikkatle takip edilmesi gerekmektedir.

Baş Dönmesinin Sonuçları

Bu sorun basit bir mevsimsel geçişten dolayı oluşabileceği gibi yukarıda sayılı olan hastalıklar etkisinde de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ciddiye almadığınız baş dönmesi sorununda yaşamınızı kalıcı olarak etkileyebilecek felç gibi sorunlarla karşılaşabilir ya da daha etkili bir biçimde yaşam tehlikesi yaşayabilirsiniz. Bu bakımdan mutlaka sorunu önemsemeli ve vakit kaybetmeden doktora danışmalısınız.

Tedavisine Dair Bilgiler

Dengesizlik ve baş dönmesi yakınmalarına, multidisipliner bakış açısı içinde yaklaşıldığında ön tanı ve çözüme ulaşılması sürecinin kısalması olasıdır. Tedavi, nedene yöneliktir. Baş dönmesini yaratan sebep ortadan kaldırıldığında hastanın yakınmaları düzelecektir.

bas-donmesinin-nedenleri

Meniere hastalığı, ilaç tedavisini ve hayat tarzında kimi farklıklar ile %90 kontrol altında tutulur. Fiziksel veyahut tinsel stresi az bir hayat tarzının yanında düşük tuz perhizi (günlük 1.5 gr altında) ile beslenmelidirler. Hayvansal yağ muhtevası az olan besinleri tüketmek, kafein, içki ve sigara türü iç kulakta sıvı basıncını arttırdığı düşünülen içeceklerden uzak durmak gerekir. Doktorunuz, baş dönmesini azaltacak ve kulaktaki dolgunluğu giderecek ilaç tedavisi başlayacaktır. Bulantı ve kusma olduğunda, bu konuyla ilgili şikayetleri azaltacak ilaçların alınması yeterli olabilir. Hastalığın cerrahi tedaviye ihtiyaç gösteren bölümü, yalnızca %5′ lik hasta grubu için, çeşitli cerrahi çözüm yolları mevcuttur.

Meniere hastası olan kişilerin bir bölümü, atak gelmeden krizin geleceğini hissedebilir. Kriz öncesi alacağı bazı ilaçlarla oranla kontrollü bir atak geçirir. Ancak geri kalan hasta grubunda baş dönmesi atağı ani geldiğinden, bu tür hastaların bilhassa taşıt kullanmaları mahzurludur. Ters taktirde kişi hem kendi, hem de diğerleri için tehlikeli ve hasar verici olabilir.

Pozisyonel baş dönmesi olan hastalarda, partiküllerin iç kulakta yakıntı oluşturmayacakları bölgeye yönlendirilmelerini amaçlayan repozisyon başka bir deyişle yerine oturtma manevraları ile takriben olarak %90 oranından muvaffakiyet sağlanmaktadır. Aynı kulakta daimi olan veyahut sık yineleyen, tekrarlayan repozisyon manevralarına karşın iyileşme sağlanamayan ve semptomların şiddetli olduğu olgularda cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Denge bozukluğu veya baş dönmesi olan her hastanın kesinlikle sistematik bir kontrole (bilhassa kardiyovasküler, kulak burun boğaz ve nörolojik kontrole) tabi tutulması gerekir. Diğer baş dönmesi nedenleri, alakalı dal hekimlerince doğru tanı konulduktan sonra çeşitli metotlarla tedavisi yapılacaktır.

Lütfen Baş Dönmesi Sorununu Hafife Almayın ve Hemen Doktorunuz ile irtibata geçin. Doktor tavsiyesi dışında hiç bir yöntemi denemeyin..

Yararlanılan Kaynak : https://www.florence.com.tr/hastalik-belirtisi/detay/bas-donmesi

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!