Basın Özgürlüğünün Önemi

Basın Özgürlüğü Hakkında Bilgileri Paylaşmaya Basın Özgürlüğü Nedir,Tanımı Nasıl Yapılır, Kısaca Basın Özgürlüğünün Önemi Nedir soruları ile ilgili özet bilgiler sizlerle…

Basın Özgürlüğü Nedir Kısaca ?

Ülkemizde sıkça tartışma konularından birisi olan basın özgürlüğü, Avrupalı toplumlar tarafından sık, sık vurgulanmakta ve önemi hakkında bilgiler verilmektedir. Basın özgürlüğü sözlük tanımı itibariyle gerek elektronik gerekse de basılı yayınlar aracılığıyla düşüncelerin özgür bir biçimde açıklanabilmesi ve yayımlanması olarak ifade edilmektedir. Bu kapsamda yer alan yayınlar içerisinde gazete, dergi, radyo, televizyon, internet, vb platformlar yer almaktadır.

Basın özgürlüğü her ne kadar düşüncelerin kısıtlama olmaksızın açıklanmasını savunsa da bu özgürlük kapsamında da bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Her ülke kendi kanun ve yasaları çerçevesinde bu konuda belirlediği sınırlar dahilinde basın özgürlüğünü savunurken genellikle devlet sırları vb konularda basın özgürlüğünün limitleri olduğu bilinmektedir.

Basın özgürlüğü tarihsel süreç içerisinde 1532 tarihinde Basın Özgürlüğü Kanunları ile Polonya’da tanınmış, devam eden süreç içerisinde İsveç ve Rusya gibi ülkelerde de konunun önemi vurgulanmıştır. Ülkemizde bu konuda yasalar ile basın özgürlüğünün önemi vurgulanırken sınırların aşılması nedeniyle bazı kısıtlamalar da getirilmektedir.

basın özgürlüğü Nedir,basın özgürlüğü tanımı,basın özgürlüğünün önemi,basın özgürlüğü vikipedi

 

Basın Özgürlüğünün Önemi Nedir?   

Toplumların özgürce düşüncelerini dile getirmesi ve ulusal bazda bu düşüncelerini duyurabilmesi için, basın kanallarına ihtiyacı olacaktır. Tek bir elden yayınlanan ve yalnızca belirli bir zümreye ait olan bu kanalların toplumun sesi olması mümkün değildir. Basın özgürlüğünün bu denli önemli olmasında hiç kuşkusuz çok sesliliğe sahip olması ve farklı görüşleri bir arada sunabilmesi etkilidir.

Basın özgürlüğü konusunda Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ülkemizin de dahil olduğu bir grupta, önemli boşluklar bulunuyor. Bu konuda yasalarla yapılan düzenlemeler dışında insanların düşüncelerini özgür bir şekilde dile getirmesi amaçlanıyor. Ancak bazı sınırlamaların bulunduğu basın özgürlüğünde yalnızca Sınır Tanımayan Gazeteciler olarak bilinen topluluk kurallara tabi olmuyor.

Basın özgürlüğüne kapalı olan bölgelere baktığımızda Çeçenistan, Birmanya, Hindistan’ın bazı bölgeleri, Endonezya ve Çin’de Tibet gibi bölgeler bulunmaktadır. Bu alanlarda uluslararası anlamda geçerli olan kurallar uygulanmamakla birlikte basın özgürlüğü noktasında katı sınırlamalar bulunmaktadır. Basın özgürlüğünün sağlanamadığı toplumların içe kapanık ve çok sesliliğe açık olmayan topluluklar olduğu, aynı zamanda gelişme yerine gerileme eğiliminde olduğu görülebilir.

Renkli Not: Basın özgürlüğü mutlaka olması gereken bir kavramdır ancak iyi denetlenmediği zaman basın özgürlüğü adı altında kişilerin günlük yaşamında, iş yaşamında ve siyasi yaşamında çeşitli adaletsizliklere maruz kalmasının önüne de geçilmelidir diye düşünmekteyim.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!