Bayrak Sevgisinin Önemi Nedir Kısaca

Sizlere Bayrak Sevgisinin Önemi Nedir Kısaca ve Özet olarak Bayrak Sevgisinin Önemi Hakkında Bilgileri, Kısa Kompozisyon Tarzındaki yazımız ile açıklamak istiyoruz.

Mithat Cemal Kuntay’ın şiirinde değindiği ve belki de şiirin bütününden ayrılarak en ünlü beyiti haline gelen sözü “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır” aslında toplumumuzun sahip olduğu bayrak sevgisi ve bayrağa olan bakışını en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Bayrak, aynı vatan sevgisi ve vatan toprakları gibi toplumca namus olarak görülen, kötü bir amaç doğrultusunda el sürülemeyen ve aynı zamanda geçmişimizi yansıtan en önemli araçtır. Bugünkü ay yıldızlı bayrağımız ilk kez Kurtuluş Savaşı döneminde ve Cumhuriyet sonrasında ortaya çıkmış gibi düşünülse de 1800’lü yıllarda ilk kez Osmanlı Devleti döneminde kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrak ya da sancağımız, tarihimiz boyunca en değerli hazinemiz olmayı başarmıştır. İlk Türk devletlerinden itibaren başlayan süreçte, Türk devletlerinin kullanmış olduğu bayraklar, her zaman en üstte tutulmuş, devletin temsili kadar aynı zamanda tarihini yansıtan bir araç olarak görülmüştür.

Bayrak Sevgisinin Önemi Nedir Kısaca

 

Bayrak Sevgisinin Önemi Nedir?

Bayrak, kelime anlamı itibariyle temsil etme niteliği taşımaktadır. Bir ülke ya da kurumda kullanılabileceği gibi doğrudan bir milleti temsil eden olgu haline de gelebilir. Diğer pek çok devletten ve milletlerden farklı olarak toplumumuzda bayrak sevgisi, yüceliği, ortaya çıkışı ve yaşananlar açısından son derece değerlidir. Kurtuluş Savaşı ve milli mücadele dönemlerinde şehitlerimizin kanları ile sulanan topraklarımızda yine şehitlerimiz ile bayrağımız yükselmiştir.

Bir devletin bağımsızlığını, birliğini ve bütünlüğünü simgeleyen bayrak, bulunduğu yerin o devlete ait olduğunu ya da orada devletin ve milletin sevgisinin var olduğunu göstermektedir. Yalnızca resmi kurumlar ile sınırlı kalmayıp, evlerimizde yaşadığımız her alanda yer alan bayrağımız, milletimizin geçmişe olan bağlılığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Her ne kadar tarihsel süreçte bayrağımıza çeşitli saldırılar yapılmış olsa da her dönem onu en üstte tutmaya gayret göstermişizdir.

Bayrak sevgimizin, geçmişten günümüze değin önemini korumasında şehitlerimizin bu uğurda canını vermesi ve halen vatan savunması ile şehit olmaya devam etmesinin etkisi büyüktür. Türk milletinin namusu olarak gördüğü bayrağını her zaman aynı şekilde müdafaa edeceği ve koruyacağı bilinmelidir

Vatan ve Bayrak Sevgisi Hakkında Kısa Yazı,Kompozisyon ve Makale Örneklerinizi paylaşırsanız yayınlamak isteriz. 

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!