Beden Dilinin Önemi Nedir

Beden Dilinin Önemi ile Beden Dili İle Verilen Mesajlar hakkında bilgiler.

Öncelikle Beden Dili Nedir Tanımını Yapalım ; Kişinin vücut duruşu, yapmış olduğu jestler, mimikler, yüz ifadeleri ve bir de göz hareketleri bütününden oluşmakta olan ayrıca zihinsel ve fiziksel faaliyetler tarafından desteklenmekte olan “Sözel olmayan İletişim” biçimine verilen isimdir.

Beden dili, iletişimde önemli bir paya sahiptir. Beden dili kullanılmazsa, sözlü ifadelerin etkisi bu denli güçlü olmayacaktır.

 

 Beden Dili İle Verilen Mesajlar

Beden Dilinin Öğeleri

(Beden Dilinin Ögeleri Şeması )

Beden dili duyguları ve düşünceleri en açık şekli ile ifade eder.

Beden dili, duygulara adeta bir ayna tutar. Birisi üzgün olmadığını söylediğinde, o anda yüzünün ifadesi ile üzgün olduğu anlaşılabilir. Veya birinin yalan söylediğini onun gözlerini kaçırmasından, tedirgin hareketlerinden anlamak çok kolaydır.

 

.Beden dili karşı tarafa duygu ve düşüncelerde samimi olunduğunu sözlerle yapılamayacak kadar güçlü anlatır. Birine “seni seviyorum” derken o kişinin gözlerinin içine bakmak ve gözlerin de bu duyguyu desteklemesi, karşıdaki insanın güvenini sağlar.

Sözcükler, doğru bir beden dili ile desteklenirse ikna gücü daha yüksek olacaktır. Çünkü insan sözcüklerle yalan söyleyebilir ama beden dili ile asla yalan söylenemez. Beden dili buna uygun değildir…

-İş görüşmeleri başta olmak üzere, günlük iş yaşamı sosyal çevre ve ailede beden dilini kullanarak kendini ifade eden kişiler, doğru mesajlar verir ve doğru temaslar kurabilirler. Bu kişilerin çok daha mutlu ve başarılı bir hayatlarının olduğu bilinmektedir.

 Beden Dilinin Unsurları Ve Kültürlere Göre Farkları

Beden Dilinin önemi Nedir ve Beden Dili İle Verilen Mesajlar

-Beden dili jest ve mimiklerle ifade edilse de, sadece bunlardan ibaret değildir.

– Kişinin giydiği kıyafetler, kullandığı aksesuarlar, çalıştığı ofis, yaşadığı ev bu mekânlarda kullandığı eşyaların hepsi, beden dilinin bir parçası olarak kabul edilir. Çünkü insan, iç dünyasını giyim kuşamına, yaşadığı mekânlara yansıtır. Bu olgular, kişinin beden dilinin bir parçasıdır.

-İnsanlar birini gördükleri zaman, 25 veya 30 saniye içerisinde o kişi ile ilgili ilk izlenimini oluşturur. Bu nedenle dış görünüm, beden dilinin bir parçası olarak kabul edilmektedir.

-Beden dili kültürlere göre farklılıklar gösterebilir.

-Bir ülkede başparmakla yapılan onay hareketi, “her şey mükemmel” mesajı verirken, diğer bir ülkede aynı hareket, bir futbol takımının veya siyasi partinin sembolü olarak algılanabilir.

-Beden dili kadınlar ve erkekler arasında bile farklı olabilmektedir. Fakat bazı farklılıkların dışında beden dilinin evrensel bir kavram olduğu unutulmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!