Bedir Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir

İslam Tarihinin En Önemli Savaşlarından Olan Bedir Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir Kısaca ve Özet Olarak Sizlere Açıklamak istiyoruz.

Bedir Savaşı Hakkında Bilgi

Bedir Savaşı ya da Bedir Muharebesi, 13 Mart 624 tarihinde Müslüman ordusunun Mekkeli Paganlar karşısında verdiği ilk savaş ya da mücadele olarak bilinmektedir. Müslümanlar açısından Bedir Savaşının önemine bakıldığında Mekkeli Kureyşlilerin kendilerini hicrete zorlaması ve geride bıraktıkları malların Mekkeliler tarafından yağmalanması önemli bir etkendir.

 

Mekkeli Kureyşliler yönünde Bedir savaşı ve Müslümanlara karşı verilen mücadeleye bakıldığında Müslümanların Mekkeli Kureyşlilere ait olan kervanları yağmalaması etkili olmuştur. Mekke’de yaşamakta olan ailelerin büyük bir çoğunluğunun kervanlarda en az bir hisseye sahip olması, Mekke genelinde bu yağmalama hareketlerinin büyük bir savaş kıvılcımına dönüşmesine neden olmuştur.

Bedir Savaşının Önemi,Bedir Savaşının Nedenleri Nelerdir,Bedir Savaşının Sonuçları Nedir,Bedir Savaşı Vikipedi

Müslüman ordularının yaklaşık 400 kişilik bir birliğe sahip olmasına karşın 1000’den fazla askeri olan Mekkelilere karşı elde ettiği başarı aynı zamanda devamında gerçekleşecek olan savaşlarında yönünü tayin etmiştir. Bu süreçte Müslümanlar 14 kayıp verirken Mekkeliler 70 ölü ve pek çok esir bırakmıştır.

Bedir Savaşının Önemi, Nedenleri ve Sonuçları

 

Zorla göç ettirilmeye mecbur bırakılan Müslümanlar, geride bırakmış oldukları mallarının Mekkeliler tarafından yağmalanması sonrasında karşı saldırı yapabilmek adına Mekkelilere ait olan kervanları yağmalamaya başlamıştır. Bu saldırı kapsamında yaklaşık bin deve ve oldukça fazla ticari malın yer aldığı bir kervan hedef alınırken İslam Peygamberi olan Hz. Muhammed, 305 kişilik birliği ile kervanı beklemeye başlamıştır.

Bu sırada kervanın başında olan Ebu Süfyan, Mekke’ye haber yollayarak kuşatma olduğunu bildirmiş ve kervanın yolunu değiştirmiştir. Ebu Süfyan, tehlikenin atlatıldığı yönünde ikinci kez haber göndermesine karşın Mekkeliler yaklaşık 1000 kişiden oluşan bir ordu ile Bedir’e doğru yola çıkmış ve Müslümanların üzerine yürümüştür. İki ordu karşılaştığında o dönem Araplar arasında yaygın olan Mübazere hadisesi için üç kişi seçilmiştir.

İslam Ordusundan mübazere için Hz. Hamza, Ubeyde Bin Haris ve Hz. Ali seçilirken Mekkeliler’ den Utbe, kardeşi Şeybe ve oğlu Velid karşı karşıya gelmiş, her üç mücadelede Müslümanların üstünlüğü ile sona ermiştir. Er dileme hadisesi sonrasında başlayan savaşta ise Mekkeli kureyşliler kısa sürede dağılmaya başlamış ve savaş, Müslümanların üstünlüğü ile sona ermiştir.

Türkiye’nin Güncel ve Özgün Nedenleri ve Sonuçları Vikipedisi Olmaya Adayız…

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!