Besinlerin Taze Ve Doğal Olmasının Önemi Nedir

Yiyeceklerin, Besinlerin Taze Ve Doğal Olmasının Önemi Nedir Konusu Hakkında Bilgiler Kısaca Maddeler Halinde Yazımızda.

Doğal beslenmek büyüme çağında olanlar içinde yetişkinler içinde önemlidir. Doktorların söylediği gibi “Aslında ne yersen sen o’sun.”

 Doğal Beslenmenin Sağlığımıza Faydası Nedir?

 1. Günümüzde kanser, diyabet gibi hastalıkların bu kadar yaygınlaşmasının en önemli nedeni insanların doğal beslenmeden uzaklaşmasıdır. Ambalajlı yiyecekler içerisinde koruyucu maddeler, renklendiriciler gibi birçok katkı maddesi bulunmaktadır. Bu yüzden bu yiyecekler hem kendimiz hem de çocuğumuz için tehlike arz etmektedir.
 2. Doğal beslenmenin bağırsak ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına katkısı görülmektedir.
 3. Meyve ve sebzeleri kendi mevsiminde almak gerekmektedir. Bu şekilde hem taze hem de hormonsuz şekilde beslenme sağlanır. Özellikle büyüme çağındakilerin, gebelerin doğal ve taze sebze meyveler tüketmesi gerekmektedir. Et olarak da fermente olan, işlem görmüş vakumlanmış ürünlerin tercih edilmemesi gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri de bu açıdan önem taşımaktadır.
 4. Araştırma sonuçlarına bakıldığında doğal beslenmemenin kadın ve erkeklerde kısırlık sorununa neden olduğu görülmektedir. Hormonsal hastalıklar görülmektedir.
 5. İnsan psikolojisi düşünüldüğünde doğal ve taze besinleri tercih etmiş olanların daha sakin ve mutlu olduğu görülmektedir.
 6. Vücudumuzu birçok vitamin ve minareli düzenli olarak alması gerekmektedir. Yoksa vücutta bazı ciddi sağlık sorunları oluşmaktadır. Besinlerdeki vitamin ve minerallerin özelliğini kaybetmeden taze ve doğal bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Besin değerinin kaybolmaması gerekir.
 7. Uzman görüşüne göre vücuttaki kronik yorgunluk tarzındaki durumların doğal beslenmeden uzaklaşılması bir neden olarak görülmektedir.

Besinlerin Taze Ve Doğal Olmasının Önemi Nedir

 Evde Yapılabilen Doğal Besinler Nelerdir?

 1. Evde yapılabilen doğal besinlerin başında yoğurt gelmektedir. Yoğurt yapımı çok kolaydır, herkes yapabilir. Probiotik açıdan çok faydalıdır. Evde yapılmış yoğurt bağışıklık sisteminin korunması açısından önemlidir.
 2. Turşu çok sağlıklı bir yiyecektir. Katkı maddesi olmadan turşu tüketilmesi, turşunun doğal şekilde evde yapılması gerekmektedir.
 3. Kefir bağışıklık sisteminin korunması için çok faydalıdır. Her gün bir bardak tüketmek gerekir. Ancak marketlerde katkı maddeli olarak satılmaktadır. Evde doğal kefir yapımı sağlanabilir.
 4. Yemeklerde kullanılan salçalar mevsiminde toplanan taze domates ve biberlerle evde yapılması doğru olur.
 5. Meyve ve sebze sularının evde taze sıkılıp vitamini kaybolmadan tüketilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!