Böbrek Hastalıklarının Nedenleri Belirtileri Ve Sonuçları

Dünyada her 10 kişiden bir kişide çeşitli sebeplere bağlı olarak böbrek hastalıkları görülüyor. Günümüzde kronik böbrek yetmezliğinin sebepleri arasında diyabet ve hipertansiyon oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Böbrek hastalıkları ya da yetmezliği, böbreğin bütün işlevlerinin kalıcı ve ilerleyici bir şekilde bozulmasına verilen addır. Böbrek hastalıklarının görülme sıklığında son zamanlarda önemli bir artış görülmektedir.

Yaşam süresinin uzaması, hipertansiyon olarak bildiğimiz yüksek tansiyon ve şeker hastalığının oldukça çoğalması böbrek hastalıklarının artmasında en büyük etkendir. Obezite ve sigara kullanımı da diğer risk faktörlerinin başında gelmektedir.

Kronik böbrek hastalıkları zannedildiğinden daha yaygın bir toplumsal sorundur. Türkiye’de yaklaşık 7.5 milyon böbrek hastası vardır, yani her 6-7 erişkinden biri böbrek hastalığına yakalanmaktadır. Böbrek hastalıkları özellikle kalp ve damar hastalıkları için de büyük bir risk faktörüdür. Bu kişilerde kalp hastalıkları, damar sertliği ve felç gibi tablolar sıkça görülmektedir.

Böbrek Hastalıkların Belirtileri

Kronik böbrek hastalıklarının ilk belirtisi aşırı su içme, sık sık idrara çıkma ve gece çok fazla tuvalete kalkmalar şeklinde olabilir. Baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, sabahları mide bulantısı, uyku problemleri, ağızda kötü tat ve koku, hıçkırık, ciltte solgunluk, görme problemleri, bilinç bozuklukları gibi belirtiler görülebilmektedir.

Böbrek hastalarının vücutlarında yaygın şişlikler oluşur, göz kapakları, akciğer, karın ve bacaklar şişebilir. Son zamanlarda diyalize giren hastaların yüzde 32.5’u şeker hastasıdır, yüzde 27’si ise hipertansiyon problemi vardır.

Oysaki şeker hastalığı ve hipertansiyon sıklıkla erken tanı alır ve iyi tedavi edildiğinde bu hastalıkların böbrekleri bozması da mümkün olmaz.

Böbrek Hastalıklarının Nedenleri

Yüksek tansiyon böbreklerdeki ince damarlarda yapısal bozukluğa ve tıkanıklığa sebep olur. Artan kan basıncı böbreklerin küçülerek işlevini yitirmesi ve böbrek hastalığı gelişebilir.

Bu yüzden tansiyon sık sık kontrol edilmesi gerektiren bir tetkiktir. Fakat koldan ölçülen tansiyon bazı durumlarda normal değerlerde çıkarak kişiyi yanıltmaktadır. Gerçek değeri idrarda bulunan protein kaçağı net olarak gösterir.

Diğer yandan yüksek tansiyon, toplumda genel bilinenin aksine kalp hastalıkları sonucu ortaya çıkmaz. Sebebi bilinen yüksek tansiyon hastalıkları böbrek hastalıklarına bağlı olarak görülmektedir.

Böbrek Hastalıklarının Nedenleri Belirtileri Ve Sonuçlarına Dair Sizlerde Görüşlerinizi Bizimle Paylaşmak İster misiniz ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!