Böbrek Yetmezliği Neden Olur? Sebepleri, Tedavi Yolları

Böbrek yetmezliği; böbrek fonksiyonlarının geçici veya kalıcı olarak yavaşlaması veya tamamen durmasına bağlı olarak gelişen ve kandaki su, tuz ve diğer minerallerin (elektrolitler) dengesinin bozulmasıdır. Böbrekler düzgün ve düzenli çalışmadığında elektrolitler ve toksik maddeler vücutta birikmeye başlar ve bu atıkların seviyesi yükseldikçe ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir. 3 aydan az süren böbrek yetmezliği akut böbrek yetmezliği olarak tanımlanırken tedavisi daha kolaydır. 3 aydan uzun süren böbrek yetmezliği ise kronik olarak adlandırılmaktadır. Böbrek yetmezliğinde güçsüzlük, nefes darlığı, ayaklar ve bacaklar başta olmak üzere vücut genelinde şişlikler, idrarın çok az ya da hiç gelmemesi gibi belirtilerin yanı sıra iştahsızlık, mide bulantısı, kaygı, sinirlilik hali ve uyku sorunları gibi belirtilere rastlanılmaktadır.

 

Böbrek Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

 

Genel olarak böbrek yetmezliğinin nedenleri arasından başta şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, nefrit yani böbrek iltihabı, ürolojik hastalıklar (idrar yolu taşları ve idrar yolu tıkanmaları) ve kistik böbrek hastalıkları yer almaktadır. Yeterli derecede su içmeme, aşırı tuz tüketimi, sigara ve alkol tüketimi gibi nedenler de böbrek yetmezliğine neden olmaktadır.

 

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Öncelikle akut veya kronik bir böbrek yetmezliği sorununun tedavisinin farklı olması nedeniyle fiziki muayene ve gerekli tetkikler oldukça önemli ve gereklidir. Kan testlerinde üre ve kreatin değerlerine bakılırken böbrek fonksiyonları hakkın­da izlemeler yapılır. Bunun yanında böbreklerin ultrasonografi ile incelenmesi, böb­rek sintigrafisi ve böbrek anjiyografisi de istenebilir. Bazı hasta­larda tanı konulması ve tedavi planının oluşturulması için böbrek biyopsisi dahi yapılmaktadır. Eğer akut böbrek yetmezliği varsa ve hastalık nedeni böbreğe giden kan akımının azalması ise buna yol açan durumlar engellenmelidir. Doğrudan böbrekte hasar oluşturarak akut böbrek yetmezliği­ne neden olan farklı durumlarda ise böbreklerin desteklenmesi gereklidir.

 

Böbrek fonksiyonlarının bozulduğu hastalar­da diyet, ilaç ve alınacak sıvı miktarları doktor tarafından planlanarak böbreklerin daha fazla yorulmaması amaçlanır. Akut böbrek yetmezliği olan hastaların vücut sıvılarındaki kimyasal den­genin sağlanması için belli bir süre geçici olarak diya­liz tedavisi uygulanabilmektedir. Kronik böbrek yetmezliğinde ise ilk evrede sadece ilaç ve klinik tedavisi uygulanırken ancak ileri safhadaki böbrek yetmezliği tedavisi için diyaliz ve böbrek naklinin gerekli olduğu bilinmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!