Borsanın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir

Sermaye Piyasaları Denilince İlk Akla Gelen Borsanın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir Sorusu Hakkında Bilgileri kısaca, özet olarak açıklamak istiyoruz.

Borsa Nedir Tanımı

Borsa, sözlük tanımı itibariyle belirli kurallar çerçevesinde talep edilen maddi değerler için organize edilen piyasaya verilen genel bir addır. Borsa kavramı esasında yüzlerce yıldır farklı şekillerde uygulanıyor olsa da ülkemizde özellikle 1930’lu yıllardan itibaren değer kazanmaya başlamıştır. 1929 yılında yaşanan kara Perşembe krizi, ABD’nin yaklaşık 10 yıldan fazla sürecek bir darboğaza girmesine neden olmuş, aynı zamanda ikinci dünya savaşı ile doruklara ulaşmıştır.

 

Borsalar Nasıl İşler ve Çalışırlar ?

borsanın önemi nedir,borsanın hayatımızdaki yeri,borsa nedir vikipedi

Borsa’da menkul kıymetlerin, döviz ya da diğer belirlenen araçlar aracılığıyla alınıp satılması mümkündür. Fiziki bir senet ya da kağıt olmayıp tamamen isim ve rakamlar üzerinde işlemler yapılmaktadır. Borsalarda mevcut işleyiş, arz ve talebe bağlı olarak şekillenmektedir. Aynı zamanda aracılarında önemli bir konuma sahip olduğu bu işleyişte denge fiyatların resmi olarak belirlenmesiyle sağlanır.

Borsaların kendi düzenlerine ve işleyiş şekillerine bağlı olarak bir düzeni ve kuralları bulunmaktadır. Hisse senedi, bono ve tahviller gibi değerler borsa içerisinde işlem görürken döviz ile yapılan işlemlerde döviz borsaları mallar ile yapılan işlemlerde ise emtia olarak adlandırılan borsa görev almaktadır.

Borsanın Hayatımızdaki Önemi Nedir?

Aktif olarak borsa ile ilgilenmeyen, söz konusu maddi değerlerin alış ve satışlarını yapmayan kişiler için bu kavramın bir şey ifade etmesini beklemek yanlış olacaktır. Hali hazırda işleyen düzen içerisinde tamamen kamu ya da özel sektöre bağlı olarak yaşamını sürdüren kişiler adına, borsa, haberlerde sıkça telaffuz edilen bir kavramdan başka bir şey olamaz.

borsada nasıl oynanır,borsanın önemi nedir,borsanın hayatımızdaki yeri,borsa nedir vikipedi

Günlük yaşantısında bu tür alım ve satım işlemleri ile çalışmalar yapan kişiler için borsa, zaman içerisinde bir alışkanlık halini almakta ve kimi zaman vazgeçilmez bir tutku olarak algılanmaktadır. Oldukça riskli şartların altında yapılan alım ve satımlar, aracı şirketler ile gerçekleştirildiğinde çok daha sağlıklı bir düzende işleyebilir.

Şirketler açısından baktığımızda ise halka arz edilmiş olan şirketlerin borsada sahip olduğu değer, aynı zamanda öz kaynaklarıyla da ilgilidir. Bir şirketin gün içerisinde ve daha geniş zaman diliminde yapmış olduğu çalışmalar, kar ve zarar durumları borsa da işlem gören hisselerini etkilemektedir.

Renkli Not: Sermaye piyasalarının ve şirketlerin gelişmesi için yaşamsal öneme sahip olan borsa konusunda yurdumuzda geçmiş yıllarda ağzı yanan bir çok yatırımcı olduğu için eğer bu sektörde yatırım yapıyorsanız mutlaka dikkatli adım atmanız gerektiğini belirteyim.

Türkiye’nin Güncel ve Özgün Nedenleri, Sonuçları, Önemi Vikipedisi Olmaya Adayız…

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!