Boşanma ve Ayrılıkların Nedenleri İle Çözüm Yolları Nelerdir

Boşanmanın Temel ve En Sık Görülen Sebepleri Nedir ile Boşanma ve Ayrılıkların Nedenleri İle Çözüm Yolları Nelerdir sorularının yanıtlarını vermek istiyoruz. Hiç bir evlilik boşanma maksadıyla başlamaz kadın yada erkek temel amaç mutlu bir yuva kurmaktır ancak bazen içinde bulunulan ortam bazen ekonomik sorunlar bazen alkol ve madde bağımlılığı gibi problemler yüzünden evlilikler sıkıntılı süreçler yaşamakta ve sonlanmaktadır.

Ayrılıkların En Önemli Nedenleri

Günümüzde pek çok kişinin doğrudan boşanma ile sonuçlanmasa da bu seviyeye kadar yaşadığı sorunlar arasında yer alan geçimsizlik, özellikle artan iş yaşamı ve kadının bu alanda ekonomik bağımsızlığına ulaşması sonrasında çok daha sık görülmeye başlanmıştır. Elbette boşanmalar ile doğrudan kadının iş yaşamına girişi arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Ancak toplumun genel yapısı değerlendirildiğinde geçmiş yıllara oranla boşanma seçeneğinin çok daha kolay tercih edildiği görülmektedir.

Boşanmaların Önemli Nedenleri,Boşanmaların sebepleri Nelerdir,Ayrılıkların Nedenleri Hangileridir

 

Boşanma ya da kısa süreli ayrılıklar, yoğun olarak şiddetli geçimsizlik başlığı ile değerlendirilir. Mahkemeye başvuran pek çok kişi altında farklı sebepler bulunuyor olsa dahi evliliğini hızla şiddetli geçimsizlik nedeniyle sonlandırmayı talep etmektedir. Peki, gerçekten tüm boşanmaların altında geçimsizlik sorunu mu yer alıyor?

İnsanlar, günlük yaşam alışkanlıkları içerisinde yoğun bir iş ya da eğitim hayatı ile büyük bir baskı ve stres koşullarına maruz kalmaktadır. Bu baskı, zaman içerisinde kişilerin anlayışsız ya da çevresine olan tahammülünde azalmalara neden olabilir. Özellikle eşler arasında daha ciddi problemlere gebe olan bu konu, mutlaka zamanında uzman bir terapist eşliğinde giderilmelidir.

Boşanma ve Ayrılıkların Nedenleri İle Çözüm Yolları

Boşanma ve ayrılıklarda sıkça görülen nedenlere baktığımızda hiç kuşkusuz ilk sırada, aldatma ve geçimsizlik sorunu yer alır. Aldatma, başlı başına farklı bir kategoride değerlendirilmesi gereken önemli bir sorundur. Bu nedenle aldatma gibi durumlar karşısında kişinin kendine olan saygısını yitirmeden doğru karar vermesi gerekir.

Şiddetli geçimsizlik sorunu ise oldukça geniş bir alanı kapsamakla birlikte yalnızca kavga olarak algılanmamalıdır. Örneğin, ekonomik anlamda birbirine yetecek düzeyde olmayan ya da her ay maddi konularda problem yaşayan çiftlerde boşanma sıklıkla görülen sonuçlardan birisidir. Yine kişilerin birbirine olan saygı ve sevgisini yitirmesi de evliliğin ayrılık ile sonuçlanmasına neden olur.

bosanma-ayrilik

 

Peki, evliliğin bu gibi hüzünlü bir şekilde sonlanmaması adına ne yapılmalıdır. Öncelikle her iki tarafında birbirine olan saygısını muhafaza etmesi, bir birey olarak karşısındaki kişiyi yalnızca eş değil aynı zamanda iyi bir arkadaş olarak görmesi gerekir. Ayrıca ihtiyaç duyulması halinde bir terapist desteği almanız da evliliğinizi kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Not: Hayatta kimse mükemmel değildir bir birimizi anlarsak eğer ve hatalarımızı kabullenebilirsek aşılmayacak sorun yoktur. Boşanma sonucu eğer çocuk var ise olası problemleri düşünüp kendi hatalarınız yüzünden çocukların zarar görmesinin önüne geçin ve lütfen hatalarınızı düzeltin ki sorunsuz evlatlarınız olsun ve yıkık bir yuvanız olmasın.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!