Büyük Taarruzun Nedenleri Sonuçları ve Önemi

Türk Kurtuluş Mücadelesinin en önemli safhalarından birini oluşturan ve Kurtuluş Savaşının bir anlamda sonuçlanmasında etkili olan Büyük Taarruz ya da Başkomutanlık Meydan Muharebesi Türk ordusunun Yunan ordularına karşı başlattığı bir taarruz olarak ifade edilebilir. Büyük Taarruz öncesinde beklenen yaklaşık bir yıllık süreç içerisinde hazırlanan ordu, bakanlar kurulu tarafından alınan karar sonrasında 14 Ağustos 1922’de harekete geçmiştir.

26 Ağustos’ta başlayan ve 9 Eylül tarihinde ordunun İzmir’e girişiyle hareketlenen bu taarruz, Yunan ordularının 18 Eylül tarihinde Anadolu’yu tamamen terk etmesi sonrasında sonuçlanmıştır. Başkomutanlık Meydan Muharebesinin bu denli önemli olmasında hiç kuşkusuz Anadolu’nun düşman işgaline karşı vermiş olduğu başarılı mücadele etkili olmuştur.

 

Büyük Taarruzun Nedenleri Nedir?

Büyük Taarruz öncesinde ordunun doğu ve güney cephelerinde yer alan birlikleri batı cephesine kaydırılmaya başlanmıştır. Bir yıllık süreç içerisinde ordunun tüm ihtiyaçları karşılanmaya çalışılırken bu süreçte aynı zamanda ordunun hazır olabilmesi için taarruz eğitimleri yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’e verilen başkomutanlık yetkisi, üç ay daha uzatıldıktan sonra yurdun işgal altında olan bölgelerinin kurtarılması amaçlanmıştır.

 

Yunan ordularının Afyon – Eskişehir çizgisinde mevzilenmesi, Anadolu ve Ankara’nın risk altına girmesi, kuşatılan diğer bölgeler ile Yunan ordularının tamamen yurttan atılması amaçlanmıştır. 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan taarruz sonrasında Yunan orduları çekilmeye başlarken Balıkesir, Manisa, İzmir ve Bandırma gibi bölgelere Türk ordusu girmiştir.

buyuk-taarruz-resimleri

Büyük Taarruzun Önemi Nedir?

Malazgirt savaşı sonrasında Anadolu kapıları Türklere açılırken Miryokefalon savaşı ile Anadolu’nun Türk yurdu olduğu kesinleşmiştir. Viyana sonrasında geri çekilmeye başlayan ordu Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonrasında taarruza geçmiş, Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalacağı kesinleşmiştir.

Büyük Taarruzun Sonuçları Nelerdir?

  • Büyük Taarruz sonrasında milli mücadele sürecinde verilen silahlı mücadele sona ermiştir.
  • İlerleyen ve büyük bir tehdit halini alan Yunan işgali, taarruz sonrasında sona ermiştir.
  • Büyük Taarruzda büyük bir zafer eden Türk ordusu sonrasında, İtilaf Devletleri, ateşkes talebinde bulunmuştur.
  • Bu süreçte, Türk ordusu Çanakkale dolaylarında İngiliz ordusu ile karşı karşıya gelmiştir.
  • Mücadelenin en önemli sonucu ise yurt içerisinde yurttaşların bir olmasını sağlamasıdır.

Sizlerde Büyük Taarruzun Nedenleri Önemi Sonuçları İle İlgili Bilgilerinizi Bizimle Paylaşmak ister misiniz ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar



error: Content is protected !!