Çanakkale Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir

Bu Yazımızda Çanakkale Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir Soruları Hakkında Bilgileri Özet ve Kısaca açıklamak istiyoruz.

Çanakkale Savaşına Dair Merak Edilenler

Birinci Dünya Savaşı döneminde Osmanlı İmparatorluğunun son günlerinde yaşadığı en önemli savaşlardan birisi olan aynı zamanda Türk toplumunun geleceğini yakından ilgilendiren Çanakkale Savaşı, 1915 – 1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadasında Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf Devletleri arasında yaşanmıştır. Kara ve Deniz muharebelerinden oluşan savaş sonucunda Osmanlı Ordusu mutlak bir zafere ulaşmıştır.

Çanakkale Savaşı, İngiliz ve Fransız desteği ile oluşturulan aynı zamanda sömürgelerinde yer aldığı 500 binden fazla kara ordusu dışında önemli bir deniz gücü ile Osmanlı üzerine gelmiştir. Osmanlı Devletinde ise yaklaşık 300 bin kişilik kara ordusu dışında ciddi bir deniz gücü bulunmamakla birlikte o dönem Alman komutan Otto Liman von Sanders komutasında devlet savaşa hazırlanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı döneminde önemli bir ikmal desteğine ihtiyaç duyan Rusya’ya ulaşmayı amaçlayan İtilaf güçleri aynı zamanda İstanbul ve Çanakkale’nin Osmanlı elinden alınarak, Osmanlı’nın savaş dışında bırakılmasını amaçlamıştır. Savaşın seyri ve toplumun geleceği adına oldukça önemli bir dönem olup Mustafa Kemal Atatürk gibi önemli dehaların ortaya çıkmasını da sağlamıştır.

Çanakkale Savaşının Nedenleri,Çanakkale Savaşının Önemi,Çanakkale Savaşının Sonuçları,Çanakkale Savaşı Vikipedi

 

Çanakkale Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir?

Osmanlı Devleti, Enver Paşa isteği ile Birinci Dünya Savaşına, hem seferberlik hazırlıklarının tamamlanamaması hem de yeterli gücün oluşmaması nedeniyle olabildiğinde ertelenerek girmek istemiş ancak İstanbul’a gelen Goeben ve Breslau savaş gemilerinin Rus limanlarını bombalaması nedeniyle oldukça hızlı ve kontrolsüz bir biçimde savaşın içine çekilmiştir.

1914 tarihinde Birleşik Krallık Donanma Bakanı olan Winston Churchill, Çanakkale Boğazının donanma ile geçilerek İstanbul’un işgalini içeren bir planı sunmuş ve 25 Nisan 1915 tarihinde beş ayrı noktada çıkarma yapılmıştır. Seddülbahir ve Arıburnu gibi sahillerde İtilaf güçleri, çeşitli alanları kontrol altına alsa da inatçı Osmanlı Savunmasını geçememiştir.

1915 yılı Aralık ayına kadar süren işgal harekatı, Osmanlı Ordusunun güçlü savunması karşısında başarısız olmuş, İngiliz, Fransız ve Anzak askerleri, bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Bu durum aynı zamanda diğer cephelerde Osmanlı’nın elini güçlendirmesini sağlarken Türk toplumunun İngiliz ve Fransız boyunduruğu altına girmesini de önlemiştir. Bu açılarda değerlendirildiğinde güçlü bir İtilaf ordusu karşısında Osmanlı büyük bir zafere ulaşmıştır.

Türkiye’nin Nedenleri, Önemi ve Sonuçları Vikipedisi…

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!