Çanakkale Savaşının Nedenleri,Sonuçları Önemi Kısaca Nedir

Sizlere Çanakkale Savaşının Nedenleri Nelerdir ,Çanakkale Savaşı’nın Sonuçları Hakkında Bilgileri ve Çanakkale Savaşı’nın Önemi Kısaca Nedir sorularının yanıtlarını sizlere özet olarak açıklayacağız.
Türk ve İslam Dünyasının Anadoluyu Düşman Kuvvetlere Karşı koruma için topyekün mücadelesinin destanıdır Çanakkale. Zorluklar ve güçlükler ile boğuşan bir toplumun üzerine gelen kuvvetlere nasıl karşı koyduğunu bu paylaşımımız da bulacaksınız.

Çanakkale Savaşı’nın Nedenleri

– İtilaf Devletleri’nin Çanakkale Boğazı’nı geçerek, savaştan çekilmesini istemediği Çarlık Rusyası’na ekonomik ve askeri yardım götürmek istemeleri.
– İtilaf Devletleri’nin Boğazları ve İstanbul’u alarak Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak istemeleri.
– İtilaf Devletleri’nin savaşı kısa müddette sonuçlandırmak istemeleri.
– İtilaf Devleri’nin Balkanlardan İttifak Devletleri’ne yeni bir cephe açarak, Balkan devletlerini kendi yanında savaşa sokmak istemeleri.
– İtilaf Devletleri’nin Balkanlarda açacağı yeni cephe ile İttifak Devletleri arasındaki bağı koparmak istemeleri.

Çanakkale Savaşanın Nedenleri,Çanakkale Savaşının Önemi,Çanakkale Savaşının Sonuçları,Vikipedi

Çanakkale Savaşı’nın Neticeleri

– I. Dünya Savaşı’nın iki sene kadar uzamasına kapı aralamıştır.
– İngiltere ve Fransa’dan yardım alamayan Çarlık Rusyası’nda Bolşevik İhtilâli çıkmış, Rusya savaştan çekilmek zorunda kalmıştır.
– Bulgaristan İttifak Devletleri yanında savaşa girmiş, böylelikle Osmanlı Devleti ile Almanya arasında karadan irtibat kurularak, Alman yardımlarının Osmanlıya daha kolay erişmesi sağlanmıştır.
– İngiliz ve Fransız donanmaları büyük ölçüde zarar görmüştür.
– Mustafa Kemal’in bu cephede gösterdiği muvaffakiyet, askeri dehasını ortaya koymuş ve Kurtuluş Savaşı’nın öncüsü olmasında tesirli olmuştur.
– Çanakkale Zaferi, Ulusal Mücadele ruhunun doğmasında tesirli olmuş, Osmanlı Devleti’nin saygınlığı artmıştır.
– Sömürge olan toplumlarda ulusal kurtuluş fikrinin uyanmasında tesirli olmuştur.
– 500.000’e yakın insan yaşamını yitirmiştir.

Çanakkale Savaşı’nın Önemi

1915-1916 senelerinde Gelibolu yarımadasında gerçekleşen Osmanlı ve İtilaf Devletleri arasında gerçekleşen savaş Çanakkale Savaşıdır. Bu savaş kara ve denizden gerçekleşmiştir.

İtilaf Devletleri: Osmanlı’nın başkenti olan İstanbul’u ele geçirip Osmanlıyı savaş dışı etmek ve boğazların kontrolünü ele geçirerek Rusya’da ki Bolşevik başkaldırınından dolayı çara yardım götürmek istemektedir. Savaş nihayetinde iki tarafta çok ağır kayıplar vermiştir ancak zafer Osmanlı’nın olmuştur.

Bu savaş 1.dünya savaşının en kanlı bölümlerinin geçtiği bölümüdür. Türk milletinin zaferlerle dolu tarihine altın harflerle yazılan bu savaş neticeninde:  1.Dünya savaşı uzamıştır, İtilaf Devletleri kaybedebildiğini görmüştür.

Çanakkale savaşı dünyada eşine az rastlanır cinsten deniz ve kara muharebelerine sahne olmuş bir savaştır. Aynı anda bir çok politik amaç güden ve çok fazla askeri kahramanlığa sahne olmuş bir savaştır ve yeniden geçmişte olduğu gibi o vakitte da Türkler üzerinde oynanan siyasi emeller sonuçsuz kalmıştır ve zafer kanla yazılmıştır.

Sizlerde bu mücadele öyküsüne dair görüşlerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz ?

Vikipedi Nedenleri ve Sonuçları Ansiklopedisi

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!