Çanakkale Savaşının Sonuçları Nelerdir Maddeler Halinde

Türk Dünyasının Önemli Savaşlarından Çanakkale Savaşının Sonuçları Nelerdir Maddeler Halinde Kısaca ve Özet olarak sizlere açıklamak istiyoruz. Sizlerde Çanakkale Savaşına Dair Merak Ettiklerinizin yanıtlarını burada bulacaksınız.

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgi

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı gerçekleşmiş olduğu esna da 1915-1916 seneleri arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılmış olan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri’ce; Osmanlı Devleti’nin o tarihlerde başkenti konumunda olan İstanbul’u şehrini alarak Çanakkale ve İstanbul boğazlarının kontrolünü ele geçirmek bu sayede de Rusya’yla daha güvenli bir zirai ve askeri ticaret yolu açmak, Alman bağlaşıklarından birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak emeli ile açılmış olan cephe.

Çanakkale Savaşının Sonuçları Nelerdir Madde Madde

Çanakkale Savaşının Sonuçları Nelerdir,Çanakkale Savaşı Vikipedi

Çanakkale Savaşının Neticeleri Maddeler Halinde

-Rusya müttefiklerinden beklemiş olduğu yardımı alamayınca yönetimdeki Çarlık rejimi yıkıldı. Ekim 1917 tarihinde de Bolşevik İhtilali oldu ve Komünistler ülke idaresine geldi.

-Yeni idare Brest Litovsk Antlaşması sonrasında savaştan çekildi.

-I. Dünya Savaşı 2 sene daha uzadı.

-Meydana gelen çatışmalar sırasında yaklaşık olarak 500 000 insan yaşamını yitirdi.

-M.Kemal ismi tarih sahnesine yazıldı. ( M. Kemal general oldu.)

-Bulgaristan İttifak Devletleri yanında savaşa girdi.

-Böylelikle Almanya ile kara irtibatı kurulmuş oldu.

-Osmanlı Devleti’nin savaş sırasında başarılı olabildiği tek cephedir. ..

1-Çanakkale Savaşları her savaş gibi ardında kan, ölüm ve gözyaşı bıraktı. En iyimser rakamlarla 213.000 Türk, 215.000 İtilaf kuvveti askeri olmak üzere toplam 428.000 kişi can verdi.

2-Türk silahlı gücünün Balkan Savaşı’nda yaralanan ve hem de yok olmaya yüz tutan prestiji kurtarılmış oldu. Silahlı güç ve ulus, bu zaferin getirdiği moralle kurtuluş savaşına girebildi.

3-Çanakkale Muharebeleri, Mustafa Kemal (Atatürk) gibi askeri bir dahiyi yarattı, Birinci Dünya Harbi’nin bitiminden hemen sonra başlayacak olan Ulusal Mücadele’nin bu eşsiz öncününü Türk ulusuna kazandırdı.

4-Çanakkale Savaşları neticeninde batılılar bağlaşıkları Rusya’ya yardım edemediler. Böylelikle mahsur kalan Çarlık Rusyası, içerden çöktü, kanlı bir rejim farklığı oldu.

5-Anzak asker ve komutanları, Çanakkale’de yiğitçe döğüşen Türklerin hem asker, hem de insancıl istikametlerini yakından izleyerek, onların kendilerine tanıtıldığı gibi barbar bir ulusun çocukları olmadığını görüp anlamak fırsatını buldular. O günlerde oluşan bu arkadaşlık atmosferi hala sürmekte.

6-Çanakkale’de Türk ulusu, binlerce okumuş ve aydınını da kaybetti. Net olmayan tahmini rakamlara göre, 100.000’den fazla öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli ve Türk ocaklarında yetişmiş okur-yazar yitirildi.

7-Bu kayıpların negatif tesirleri, savaş esnasında olduğu kadar, daha sonra da fazlasıyla hissedildi. Nitekim, 1923’te Cumhuriyetin duyurunundan sonra, Atatürk’ün başlattığı inkılaplar ve bunların paralelinde girişilen reformların kitlelere yaygınlaştırılıp mal edilmesinde, hayli sıkıntılar çekildi.

Türk İslam Dünyası için bir mücadele destanı olarak öne çıkan Çanakkale Savaşı hakkında bazı bilgileri sizlere vermek istedik umarım yararlı olmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!