Çocuğunuzun Saldırganlığının Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Çocukluk çağında olan bireylerde gelişim ile birlikte saldırganlık genellikle normal bir durum olarak kabul edilmekte birlikte bunun ölçüsü ise ancak bir hekim tarafından belirlenebilmektedir. Genellikle oyun amacıyla saldırgan tavır sergileyen çocuklara doğrudan sorun teşhisi konmasa da kendisine ve çevresine zarar veren, sürekli kavga eden ve yanlış olan davranışları doğru gibi addeden çocuklarda davranış bozuklukları olabilir.

 

Çocukta Saldırganlık Neden Olur ?

Yalnızca fiziki olmayan ve aynı zamanda sözel olan saldırılar da aynı şekilde değerlendirilmektedir. Bu durum çoğu zaman çocuğun istekleri, güvensizlik duygusu ya da mutluluk durumuna göre ortaya çıkmakta, bir anlamda görüntünün gizli planına bakılması gerekmektedir. Bu durumun bu denli ciddiye alınması ise ilerleyen yıllarda yetişkin hale gelindiğinde saldırgan tavırların baskın olmaması amacıyladır.

cocuklar-niye-saldirir

Saldırgan tavırlar, zaman içerisinde kontrol altına alınmadığında ev sınırları dışına çıkarak diğer bireylere fiziksel olarak uygulanan şiddet halini alabilir. Aşırı sinirli ve küfre yönelen çocukların ilerleyen dönemde her olayda kendini haklı gördüğü, anlayışsız bir tavır sergilediği ve insanları dinleme noktasında sorunlar yaşadığı görülmüştür.

 

Çocuğun Saldırganlığının Nedenleri

Çocuğun saldırgan tavırlara sahip olması ya da artması, aile bireylerinin bu davranışları desteklemesi nedeniyle artmakta, övgü ve ödüller saldırgan tavırları öne çıkarmaktadır. Aile içerisinde yeterli ilgiyi göremeyen çocuk ilgiyi çevresinde arayacaktır. Ayrıca yalnızca iyi yönde değil hatalı bir harekette de uyarı ve ceza uygulamalarının olması gerekmektedir.

Çeşitli dizi ve filmler yanı sıra televizyon ve diğer iletişim araçlarında takip edilen programlar, anne ve baba arasında yaşanan şiddetli geçimsizlik, çocuğun ailesinden şiddet görmesi ve beyinde yaşanan fizyolojik sorunlar, saldırgan tavırların temel sebepleri arasında bulunmaktadır.

Çocuğun Saldırganlığının Sonuçları

Çocuğunuzun Saldırganlığının Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Saldırgan tavırlar, toplum içerisinde çocuğun itilmesine, zarar görmesine ve geri planda kalmasına neden olacaktır. Bu davranışların ana sebebinin belirlendikten sonra etkenlerin ortadan kaldırılması ve çocuğun ruhsal açıdan desteklenmesi gerekmektedir. Gelişme çağında olan çocukların kısmi oranda bu gibi tavırlar sergilemesi büyük bir olay olmasa da fiziki ve sözlü olarak zarar vermeye başlaması, durumun mutlaka kontrol altına alınması ve tedaviye başlanılması gerektiğini göstermektedir.

Çocuğunuzun Saldırganlığının Sebepleri, Önemi ve Sonuçları Konusunda Yararlı Bilgilere sizlerde çözüm önerilerinizi ekleyerek katkıda bulunur musunuz ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!