Çocuklarda İşitme Kayıpları Neden Olur Sebepleri Tedavisi

Anne ve Babalar İçin Üzerine Titredikleri Yavrularının Sağlığı Her Zaman İçin Önemli Olmuştur. Çocukluk döneminde sıklıkla karşılaşılabilen rahatsızlıklardan olan işitme kayıplarında erken dönemde yapılan teşhis ve tedaviler ile ilerleyen yaş dönemlerinde daha sorunsuz günlere ulaşılabilmektedir. Özellikle işitme kayıplarının sebepleri ortaya konulursa çözüm için uygulanacak yöntemlerde erken dönemde belirlenebilmektedir.

 

Çocuklarda işitme kaybının nedenleri

İşitme kayıpları doğuştan olabileceği gibi sonradan çeşitli sebepler ile de gelişebilmektedir. İşitme kayıplarının belirli seviyeleri mevcut olmaktadır. Yani tamamen duyu kaybedilebileceği gibi azalarak ta kaybolabilmekte ya da o şekilde kalabilmektedir. Sonradan gelişen, yani doğuştan işitme kaybı olmayan çocuklarının işitme duyusunu kaybetmesinin en önemli nedeni kulak iltihapları olmaktadır. Özellik ile bebekler de bu tip durumlar oldukça geç fark edilebiliyor.

 

Fark edilmediği için de tedavi de geç kalınıyor ve işitme kayıpları oluşuyor. Kulak sıvı akışkan bir sıvıdır. Fakat çocuklarda meydana gelen yüksek ateş gibi durumlarda iltihap söz konusu olur ve bu sıvı savaş savaş katılaşır böylece çocuğun işitmesi yavaş yavaş azalır. Bu durum tedavi edilir ise işitme kaybı yaşamadan duyu düzeltilebilir. Fakat geç kalınır ise ve bu durum sürekli tekrarlayan bir durum ise çocuk kalıcı olarak işitme kaybı yaşayabilir. Ayrıca çocuklar sık sık orta kulak iltihabına maruz kalabilir. Özellik ile bebeklerin ve çocukların vücudu henüz mikroplara karşı bir bağışıklık kazanmadığı için çocuklar bu hastalıktan çok daha kolay etkilenirler.

 

Orta kulak iltihabı da ileri derece de seyir eder ise işitme kayıplarına sebep olan bir hastalıktır. Kulağa alınan bir darbe ile kulak zarı zarar görür ise bu durumda da çocuklar da işitme kaybı gelişebilir. Kulak zarının zarar gördüğü her durumda işitme kaybı tehlikesi mevcut olmaktadır. Bu yüzden çocuğun yakınlarında kulağına sokabileceği tehlikeli hiç bir şey bulunmamalıdır.

 

Çocuklarda işitme kaybı tedavisi

İşitme Kaybı, Çocuklarda İşitme Kayıpları

Çocuklarda işitme kaybının en başarılı tedavisi erken teşhis ile mümkün olmaktadır. Yukarıda bahsedilen orta kulak iltihabı gibi durumlar erken fark edilir ise bir sorun olmaktan çıkar. Doktorun önereceği, doktor kontrolünde ki bir ilaç ile kulakta ki iltihabı kurutarak, işitme kaybını önlemek oldukça kolay ve basit bir uygulamadır. Ayrıca çocuğunuzu sürekli olarak kontrol etmelisiniz. En ufak bir şüpheniz olduğunda ise bir hekimden yardım almalısınız. İşitme kaybının sebebi tedavi için çok önemlidir. Çocuklarda işitme kaybı birçok farklı sebepten dolayı oluşabileceği için öncelik ile bir doktor yardımı ile sebep saptanmalı ve daha sonra uygun tedavi izlenmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!