Çocuklarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri Ve Belirtileri

Bir çok çocuğun yaşamış olduğu önemli bir problemdir.

Çocuklarda idrar kaçırma

Çocuklar da idrar kaçırma sık görülen bir durum olmaktadır. Belli bir yaşa kadar idrar kaçırma olayı normal karşılanır iken, belli bir yaştan sonra ise artık müdahale edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda idrar kaçırma daha çok geceleri karşılaşılan bir durum olmaktadır. Çocuklar ortalama 2 yaşına kadar refleks işeme denilen bir durum ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

 

Bu durumu özetlemek gerekir ise, çişi gelen çocuk dire olarak mesaneye bu komutu verir ve mesane kasılarak işeme gerçekleşir. Yani çocuklar mesanesini kontrol edemez. Fakat 2,5 yaşından sonra çocuklar yavaş yavaş bu kontrolü sağlamaya başlarlar. Eğer 5 yaşına gelmiş olan çocuk hala bu kontrolü sağlayamıyor ise bu durumda bir idrar kaçırma söz konusu olmaktadır. Çocuklarda idrar kaçırma farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Ve farklı sınıflandırmalar söz konusu olabilmektedir. Birçok sebebi de mevcut olan çocuklarda idrar kaçırmanın sebeplerini dilerseniz aşağıda detaylıca inceleyelim.

 

Çocuklarda idrar kaçırmanın nedenleri ve belirtileri

Öncelik ile çocuklarda idrar kaçırmanın belirtilerinden ilki gece işemeleri olmaktadır. Ayrıca yukarıda da belirtildiği üzere, eğer çocuk 2,5 yaşından sonra yavaş yavaş idrar kontrolünü sağlayamıyor ise bu durum idrar kaçırmanın sebebi olmaktadır. Çocuklarda idrar kaçırma problemi kronik olabileceği gibi dönemsel olarak ta ortaya çıkabilmektedir. Örneğin çocukları en olumsuz etkileyen dönem alerji dönemi olmaktadır. Çocuklar alerji geçirdiklerinde idrar kontrolü sağlamakta zorlana bilirler ve buna bağlı olarak idrar kaçırmalar söz konusu olabilir. Ufak çocuklar psikolojik olarak kötü etkilendikleri zamanda idrar kaçırma ile karşı karşıya kalabilmektedirler.

 

Yaşadıkları travmalar ve sorunlar karşılarına gece kaçırmaları olarak çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra çocuklar da idrar kaçırmanın bir sorun arz ettiği durumlar da söz konusu olmaktadır. Bu durumlar da ise çocuk yaşı büyümesine rağmen idrar kontrolünü yapamamakta ve kaçırmaktadır. Bu gibi durumlar sezildiğinde direk olarak doktora başvurulmalı ve esas sebebi araştırılmalıdır. Çocuklar ilk altı ay günde 20 kere kadar, bir yaşında 15 e kadar, iki yaşında 10 kadar, 3 yaşında ise 7 – 9 defaya kadar işerler. Eğer bu rakamlar düşüş göstermiyor ise bu büyük bir belirtidir. Ve mutlaka bir doktor ile görüşülmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!