Coğrafi Keşiflerin Nedenleri, Sonuçları, Önemi

Coğrafi Keşifler Hakkında Bilgileri Paylaşmaya Coğrafi Keşiflerin Nedenleri, Sonuçları, Önemi Nedir Kısaca ve özet olarak açıklamak istiyoruz.

Coğrafi Keşifler Hakkında Bilgi

Coğrafi Keşifler, Avrupa’da ekonomik anlamda önemli bir kalkınma hızının yakalanmasını sağlarken aynı zamanda yeni alanların keşfedilmesi, ekonomik değere sahip farklı kaynakların öne çıkması ve sınırların değişmeye başlaması açısından da önemlidir. Genellikle sağladığı ekonomik değer ön plana çıkıyor olsa da coğrafi keşifler kültürel anlamda da Avrupalı toplumların etkilenmesini sağlamıştır.

 

Coğrafi Keşiflerin Nedenleri,Coğrafi Keşiflerin Önemi,Coğrafi Keşiflerin Sonuçları,Coğrafi Keşifler Vikipedi

Orta Asya’dan Anadolu ve Balkanlardan Avrupa’ya göç etmeye başlayan Türkler, Osmanlı Devleti döneminde özellikle İpek ve Baharat yollarının hakimiyetini ele geçirmiş, bu bölgelerde etkin olan Avrupalı devletler ise ticari anlamda sorunlar yaşamaya başlamıştır. Akdeniz’in Türk gölü haline gelmesinden sonra yeni ticari yollar ve farklı kaynak arayışlarına girişen Avrupalı devletler, bu araştırmalar sırasında önemli bir keşif olanağına sahip olmuştur.

Coğrafi keşiflerin, Kristof Kolomb ile yaşanan, bir gezi sırasında yaşandığı düşünülmektedir. Öncesinde Amerika kıtasına ilişkin çeşitli haritalar bulunmuş olsa da resmi anlamda ilk keşif hareketlerinin bu dönemde başladığı bilinmektedir. Hindistan’a ulaşmak için alternatif güzergah arayışında olan İspanyollara bağlı Kolomb, Amerika Kıtasını keşfetmiş, yeni kültürel özellikler yanı sıra kaynaklara ulaşmıştır.

Coğrafi Keşiflerin Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Coğrafi Keşiflerin Nedenleri,Coğrafi Keşiflerin Önemi,Coğrafi Keşiflerin Sonuçları,Coğrafi Keşifler Vikipedi

 

Coğrafi keşiflerin ana nedenlerine göz attığımızda Müslümanların ipek ve baharat yollarını ele geçirmesi, coğrafi alanda yaşanan gelişmeler, pusula vb araçların icadı, okyanuslarda hakim olan daha güçlü gemilerin üretilmeye başlanması, gemicilik faaliyetlerinin yayılması, önemli bir etkendir. Aynı zamanda matbaanın bulunmasından sonra kitleler arasında hızla yayılmaya başlayan fikir akımları da huzursuz olan Avrupa toplumunu bu keşiflere zorlamıştır.

Coğrafi keşiflerin Portekiz asıllı Kristof Kolomb ile başladığı bilinmektedir. Ancak ilerleyen dönemde yaşanan kaynak sıkıntısı, Kolomb’un İspanyollardan destek alarak sefere çıkmasına neden olmuş, Hint deniz yoluyla birlikte ilerleyen dönemde Amerika kıtasının keşfedilmesini sağlamıştır. Bu keşif hareketi kendisinden önce başlayan keşif hareketlerinden çok daha etkili sonuçlar sunmuştur.

Coğrafi keşiflerle birlikte İpek ve Baharat yollarının önemini kaybetmesi, Avrupa’nın yeni alanlar ile kalkınmaya başlamasını, Osmanlı ve yakın coğrafyada yer alan ülkelerin ekonomik anlamda büyük bir yıkım yaşamasına neden olmuştur. Avrupa hızla zenginleşmeye başlarken aynı zamanda yeni bitki ve hayvan türlerini de keşfetmiştir.

Türkiye’nin Coğrafi Bilgi Vikipedisi Olmaya Adayız..

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!