Cumhuriyetin İlanının Sebepleri

Ülkemizin Yönetim Şekli Olan Cumhuriyetin İlan Edilme Nedenleri, Sebepleri Önemi Hakkında Bilgiler Kısaca ve Özet Anlatımla yazımızda.

Cumhuriyetin ilanın istenmesinin altında yatan gerçek gaye; Türk toplumunun çağdaşlaşması ve ulusal egemenliğin kurumsallaşmasının sağlanmasıdır.

 

Cumhuriyetin İlanının Sebepleri Nelerdir

1 – Takvim yapraklarının 1 Kasım 1922 tarihini gösterdiği günde saltanatın kaldırılması sonrasında baş gösteren devlet başkanlığı probleminin çözüme ulaştırılması.

2 – Türk milletinin egemenliğinin tesis edilmesi ve demokrasinin daha iyi uygulanabilmesinin sağlanabilir hale gelmesi.

3 – Yeni kurulmuş olan Türk devletinin yönetim biçiminin belirlenmesi ve bu konuyla ilgili ortaya çıkan tartışmaların sonlandırılması.

4- Meclis Hükümeti sisteminden dolayı kaynaklanan problemlerin ortadan kaldırılması.

5- Ülke yönetimindeki yetki ve sorumlulukların tam anlamıyla belirlenmesinin sağlanabilmesi.

Cumhuriyetin İlanın Neden Olduğu Sonuçlar

1 – Milli bir mücadele olarak tarihe geçen Kurtuluş savaşının başlangıcından beri amaç edinilmiş olan milli egemenliğin sağlanmasının yönündeki en önemli adımlardan biri bu sayede atılmış oldu.

2 – Cumhuriyet ilanıyla birlikte ülke için büyük bir önemli sorun haline gelmiş olan siyasi karmaşa da ortadan kaldırılmış ve yeni bir nitelik kazanan Türk devleti asıl adına ve sıfatına da bu sayede kavuşmuş olmuştur.

3- Yeni kurulmuş olan Türkiye devletinin rejimi “Cumhuriyet” olarak belirlenmiştir.

4- Gazi Mustafa Kemal Atatürk oy birliği ile yeni hayat bulmuş olan Türk devletinin ilk Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmiş ve bu sayede devlet başkanlığı problemi de tamamen ortadan kalkmıştır.

5 – İlk Meclis başkanı olarak tarihe geçen isim Fethi Okyar, Türk devletinin ilk Başbakanı olarak tarihe geçen isim de İsmet Önünü olmuştur.

6- Cumhuriyetin ilanından sonra hükümet kurma sistemi sil baştan bir değişikliğe uğramış ve Meclis hükümeti yerine ise Kabine sistemi kabul edilmiştir.

7- Gazi Mustafa Kemal Atatürk yeni kurulmuş olan cumhuriyet için mevcut olan hilafeti potansiyel bir tehdit unsuru olarak görüyordu. Bunun en önemli sebebi ise inkılap ve yönetim karşıtları, hilafetlik makamı çevresinde toplanılarak tehditkâr bir cephenin söz konusu olabilme olasılığının bulunmasıydı. Laiklik temelleri üzerine oturtulmuş olan cumhuriyetin halifelik ile birlikte yürümesi mümkün olmayacaktı. Bu nedenden dolayı takvim yaprakları 3 Mart 1924 tarihini gösterdiği gün halifeliğe son verilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!