Dağların Hayatımızdaki Önemi ve Etkileri Nelerdir

Dağlar Hayatımızı Nasıl Etkilerler sorusu hakkında bilgileri ve Dağların Hayatımızdaki Önemi ve Etkileri Nelerdir sorularının yanıtlarını bu konuda bulacaksınız.

Dağlar, coğrafi anlamda önemli alanlar olmakla birlikte bu alanda çalışmayan ya da ilgili olmayan biri için özel bir durumu ifade etmemektedir. Ancak bulunduğu alan, etki şekilleri ve hem bölge hem de ülke içerisinde olan etkileri nedeniyle dağların oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Kimi zaman bir medeniyetin ayakta kalmasını sağlayan kimi zaman ise ulaşımı imkansız hale getiren dağların insan yaşamında farklı etkileri bulunur.

Canlı türleri için elverişli yaşam alanları oluşturan dağlar, engebeli alanlar nedeniyle yerleşim yerlerinin bu alanlarda dağılım gösterememesine ve diğer canlı türlerinin tamamen doğal bir savunma ile korunmasına imkan tanır. Bu etki, genellikle dikkat alınmasa da çevreci örgütler tarafından da sıklıkla dile getirilir.

Oluşum şekilleri ve sahip olduğu jeolojik özellikler ile dağların aynı zamanda önemli maden yataklarına ev sahipliği yaptığını da söyleyebiliriz. Ülkemiz örneği ele alındığında madenlerin büyük bir kısmının bu gibi alanlarda yoğunluk kazandığı, ülkemizin oluştuğu jeolojik dönem ile şekillendiği dikkat çekmektedir.

 

Dağların Hayatımızdaki Önemi,Dağlar Neden Önemlidir,Dağlar Hakkında Bilgi

Dağların Hayatımızdaki Önemi ve Etkileri Nedir?

Ülkemiz örneği ele alındığında Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde, dağların uzanış yönü ve iç bölgelere olan etkisinin ortak olduğu dikkat çekerken Ege ve nispeten Orta Karadeniz’de bu etkinin çok daha farklı olduğu görülmektedir. Öncelikle dağların ulaşıma olan etkisine değindiğimizde Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde ulaşımı güçleştirdiğini, ulaşımın daha çok geçitler ile iç bölgelere sağlandığını görebiliriz.

 

Ege bölgesine baktığımızda dağların kıyıya dik olarak uzanması, denizel iklimin iç bölgelere girmesini sağlamış, diğer bölgelere oranla ulaşımın çok daha rahat ve düşük maliyetler ile gerçekleştirilmesine imkan tanımıştır. Aynı zamanda iklim üzerindeki etkileriyle de dikkat çeken dağlar, farklı iklim tiplerinin görülmesine imkan tanıyarak özellikle tarımsal faaliyetlerde olumlu etkiler yaratmıştır.

Dağları doğal bir savunma ve yaşam alanı olarak düşündüğümüzde Türklerin sahip olduğu yaşam şekli ile daha fazla önem arz ettiği görülebilir. Genellikle insan yaşamı üzerine olan etkileriyle öne çıkan bu alanlar, diğer canlı türleri açısından da elverişli yaşam sahaları oluşturur. Bu bakımdan dağların mevcut durumu itibariyle yaşamımızda her zaman önemli olacağını bilmeliyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!