Dandanakan Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir

Selçuklu Tarihi Konu Anlatımları Hakkında Bilgilerde Dandanakan Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir Sorusunun yanıtını kısaca özet olarak vermek istiyoruz.

Türk tarihi ve bilhassa Anadolu’nun şekillenmesinde etkili olan belli başlı bazı olaylar bulunmaktadır. Bu olaylar arasında yer alan Dandanakan Savaşı, Büyük Selçuklu Devletinin yükselişinde önemli bir etkiye sahip olurken Gaznelilerin yıkılışında ise aynı derecede etki yaratmıştır. Dandanakan Muharebesi ya da Dandanakan Meydan Savaşı, 1040 tarihinde Selçuklu Devleti ve Gazneli devleti arasında gerçekleşen, Gazneli devletinin dağılma sürecine girmesine neden olan bir savaştır.

Dandanakan Savaşı aynı zamanda resmi olarak Büyük Selçuklu Devletinin kuruluşunu sağlarken Gazneli devletinin yıkılış sürecine girmesine yol açar. Ancak savaş öncesinde gerçekleşen olaylar ve bazı süreçler, en az savaş süreci kadar etkilidir. Çağrı ve Tuğrul Beylerin, Oğuz boylarını yerleştirmek üzere yeni yurt arayışına giriştiği dönemde Gaznelilere karşı sürekli akınlar yapılmaktaydı.

Yaklaşık 20 yıl süren mücadele döneminde Selçuklu ve Gazneliler arasında önemli pek çok olay meydana gelirken Gazneliler bazı şehirleri henüz Dandanakan savaşı öncesinde kaybetmiştir. Gazne devleti hükümdarı olan Sultan Mesud, artarak devam eden Selçuklu tehdidine son vermek üzere 1038 tarihinde zırhlı birlikleri ile Selçukluların üzerine doğru yola çıkmıştır.

Dandanakan Savaşının Nedenleri,Dandanakan Savaşının Önemi,Dandanakan Savaşının Sonuçları

 

Dandanakan Savaşı Nedenleri, Sonucu ve Önemi

Türkmen kuvvetlerinin Tuğrul ve Çağrı Bey’e olan desteğiyle birlikte Gazne şehrine doğru ilerleyen yağmalama hız kazanmıştır. Nişabur’a doğru ilerleyen Sultan Mesud, 16 Ocak 1040 tarihinde şehre girmiş, bu şehirde istenilen imkanların olmaması üzerine Selçuklu topraklarına ilerlemeye başlamıştır. Gazne ordusunun Selçukluya karşı ilerleme sürecinde Selçuklu ordusu, zaman, zaman vur kaç yaparak ordunun önemli hasarlar almasına neden olmuştur.

24 Mayıs 1040 tarihinde Gazne ve Selçuklu orduları asıl büyük çarpışmaya başlamıştır. Selçuklu ordusuna karşı hücuma başlayan Gazne ordusu, bu süreçte Selçuklu tarafına geçen asker kayıpları nedeniyle, büyük bir yıkım yaşamış, Selçuklu ordusu tarafından mağlup edilmiştir.

Yaklaşık üç gün süren mücadele sonucunda Sultan Mesud, 100 süvarisi ile Gürcistan tarafına doğru kaçmıştır. 21 Haziran 1040 tarihinde Gazne’ye gelen Selçuklu hükümdarı ise şehri teslim almış ve resmen devletin temelleri atılmıştır. Sultan Mesud ise kaçış sürecinde yakalanarak hapsedilmesinden sonra yeğeni tarafından öldürülmüştür.

Türkiye’nin Nedenleri, Sonuçları Önemi Vikipedisi….

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!