Demans Hastalığı Nedenleri Belirtileri Ve Tedavisi

Demans (Bunama) hastalığı nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir soruları hakkında bilgiler. 

Demans hastalığını kısaca tanımlamak gerekir ise bunama olarak tanım yapabiliriz. Zihin ve zihinsel aktiviteler demans ile zayıflar. Demans hastalığının birçok farklı türü mevcut olmaktadır. Bazı türleri son derece masum görünür iken, Alzheimer gibi türleri günlük hayatı yaşanmaz kılabilmektedir. Demans hastalığının nedenlerini tek tek yazmak mümkün değildir. Çünkü demans hastalığına yol açan ortalama 200 farklı hastalıktan söz etmek mümkündür. Demans hastalığında erken teşhis son derece önemlidir. Çünkü erken teşhis ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ve hayat kalitesi stabil bir hale getirilebilir. Ayrıca hastalığın türünün ileri boyutlara evrilmesi de erken teşhis ile önlenebilmektedir.

 

Demans hastalığının ilk belirtileri ise şu şekilde olmaktadır;

– Unutkanlık günlük yaşamda herkesin karşılaşabileceği bir durum olmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile ise unutkanlık düzeyi artar zira beyin fonksiyonları işini tam olarak göremediği için bu durum artarak ilerleyebilir. Fakat demans söz konusu olduğunda bu unutkanlık adeta hastalık düzeyinde olmaktadır. Kişiler günlük hayatında kısa süreli bellekte unutkanlıklar yaşamaktadırlar. Ve az önce diye tabir edilen zaman zarfı bile kişilerin belleğinden silinir.

– Kişiler günlük hayatta algılama yetilerini kaybeder. Yorum yapamazlar, anlama güçlüğü çekerler.

– Kişiler adeta farklı bir insan olur, hareketlerinde ve karakterlerinde değişimler gözükür.

– Sürekli olarak kapılar açık unutuluyor, su, elektrik ve ocağı açık unutma gibi durumlar sıklaştı ise demans söz konusu olabilir.

– Kişi daha önce kolaylık ile yaptığı günlük işleri artık beceremiyor ve yapamıyor ise de demanstan söz edilebilmektedir.

– Hatta demansın son evrelerinde kişiler daha önceden yakın tanıdığı kişilerin önce isimlerini daha sonra ise simalarını unutur. Tanıdıklarını yavaş yavaş yabancı gibi görmeye başlar.

– Önce gelecek daha sonra ise geçmişi yavaş yavaş silinebilir ve yaşamadığı olayları yaşamış gibi algılayarak anlatabilir.

Demans, Bunama, Alhzheimer Hastalığı

Demans hastalığının tedavisi

Demans hastalığının tedavi edilebilmesi için öncelik ile tam ve doğru teşhis koyulmalıdır. Kişiler demans hastalığından tamamı ile kurtulamaz fakat tanı ile hastalık uyutulabilir ve ilerlemesi önlenebilir. Ve tabi ki bu durumda hastalığın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden tedavi için öncelik ile doğru teşhis yapılmalı ve hastalığın türü belirlenmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!