Demiryollarının Önemi Nedir ?

İnsanlar yüzyıllar boyunca ulaşımda pek çok farklı yöntemi kullanmasına karşın, özellikle karayolu ulaşımı uzun bir süre taşımacılığın ana yöntemi olmuştur. İlk olarak hayvanlar kullanılarak gerçekleştirilen taşımacılık faaliyetleri zaman içerisinde yaşanan gelişmelerle birlikte yerini, çok daha büyük ve toplu taşıma araçlarına bırakmıştır.

Hayvanlar aracılığıyla gerçekleştirilen taşımacılığın yeterli oranda ihtiyacı karşılayamaması, buhar ile çalışan makinelerin keşfedilmesiyle birlikte yerini öncelikle demiryollarına bırakmış ve zaman içerisinde bu yapı kara ve diğer taşımacılık türlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Demiryolları, başta yük olmak üzere taşımacılığın her türünde aktif ve en etkili yöntemlerden birisi olarak kullanılmaya devam ediyor.

Günümüzde dahi yük taşımacılığında oldukça önemli bir yere sahip olan demiryolları, ülkemiz örneği ele alındığında bölgelerin gelişmesine önemli bir katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Bugün daha çok gelişen kara, deniz ve hava yolları taşımacılıkta etkin gibi görünse de büyük ve ağır nakliyelerde halen, demiryolları öne çıkmaktadır.

Demiryolunun Önemi ve Gelişimi

Demiryollarının Önemi Hakkında Bilgi,Demiryollarının Tarihsel Gelişimi

Demiryolları, taşımacılıkta en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Son dönemde daha çok kara, hava ve denizyolları ön plana çıkmış gibi görünse de halen demiryollarını baz alan geliştirme çalışmaları devam etmekte, özellikle uzak mesafeler arası hızlı ulaşım seçenekleri değerlendirilmektedir. Yalnızca yüzyıl öncesine döndüğümüzde çok kısıtlı bir alanda demiryolları kullanılırken günümüzde çok geniş bir ağa ulaşılmıştır.

Ülkemizde demiryollarının gelişimine baktığımızda ise 1800’lü yılların son dönemi öne çıkmaktadır. O tarihlerde daha çok Alman mühendislerin oluşturduğu altyapı ile hazırlanan demiryolları, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren tüm yurdu saran bir ağ ile kaplanmış, kısa sürede Türkiye’nin pek çok bölgesine demiryolu ile ulaşım sağlama imkanı yakalanmıştır.

Demiryollarının Önemi Hakkında Bilgi,Demiryollarının Tarihsel Gelişimi

Demiryollarının sağladığı en önemli yararlar arasında ise ilk sırada iletim ve taşımacılık yer alır. Bölgesel olarak yaşadığımız coğrafyanın tamamı gelişme kaydedemediği için gelişen demiryollarıyla birlikte taşımacılık, bu bölgelerinde gelişmesini sağlamıştır. Yalnızca yurtiçinde değil yurtdışında da çeşitli yollar aracılığıyla bağlantılar sağlanırken hem insan hem de yük taşımacılığında öne çıkmayı başarmıştır. İlerleyen dönemlerde de demiryollarının önemini korumaya devam edeceği düşünülmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!