Dinimizde Anne ve Baba Hakkının Önemi, Yeri Nedir?

Bu yazıda Dinimizde Anne ve Baba Hakkının Önemi, Yeri Nedir Kısaca İslam Dininde Anne ve Baba Hakkının Yeri Hakkında Bilgileri bulacaksınız.

İslamiyette Anne ve Baba Hakkının Önemi

Yaşamakta olan her canlı için temel kural, belirli bir süre sonunda yaşlanarak yaşamın son bulması ve yeni nesillerin ortaya çıkmasıdır. Genellikle insanların büyük bir kısmı gençlik yıllarında yaşadıkları heyecanı ve o anki gücünün kudretini, değerli olan pek çok şeyin üzerinde tutarak fütursuzca sürdürmektedir. Aynı dönemlerde genellikle anne ve babaya olan yaklaşım ise yıllar sonra acı verici anıların yaşanmasına neden olmaktadır.

Yaşamın sonu olan ölüm ve yaşlanma süreci tüm canlıların yavaş, yavaş etkinliğini ve eski gücünü kaybetmeye başladığı dönemdir. Bu sürecin sonuna yaklaşıldığında insanları kaplayan ölüm korkusu yanı sıra gücünün iyice azaldığını hissetmesi ve yalnızca yaşama tutunmaya çalışması da bu tecrübenin daha acı yönleri olarak görülür.

Anne ve babamız, yalnızca dünyaya gelişimiz ve gelişim dönemimizle ilgili olmayıp aynı zamanda hayatlarından taviz vererek bizleri büyütmektedir. Anne ve baba hakkının herhangi bir bedel ya da şekilde ödenmesi mümkün değildir. İslam dininde anne ve baba hakkı üzerine sıkça değinilmekte, alimler, yaşamdan sonrası için anne ve baba ile iyi geçinilmesini dile getirmektedir.

Dinimizde Anne ve Baba Hakkının Önemi, Yeri Nedir?

Dinimizde Anne ve Baba Hakkının Ne Kadar Önemlidir ?

Anne ve baba hakkı üzerine söylenmiş onlarca söz, yazılmış onlarca yazı bulunmaktadır. Tüm bu yazılarda ortak amaç, anne ve baba hakkının önemini vurgulamak ve bu hakkın elimizden geldiğince karşılanmasını sağlamaktır. Her ne kadar söylenen her sözün doğruluk payı olsa da İslam’da anne ve baba hakkında ilişkin çok daha net ve yerinde ayetler bulunur.

İslam peygamberi, Hz. Muhammed’in de söylediği şekli ile “cennet, annelerin ayakları altındadır.” Bu aynı zamanda insanın cennete ulaşma arzusunun annenin elinde olduğunu ve annenin rızası olmadan mutlu olunamayacağını göstermektedir.

Bakara suresinin 83. ayetinde anne ve baba hakkında ilişkin şu ifadeler yer alır. “Anne ve babaya iyilik o kadar önemlidir ki, iyilik emredilirken onların mümin olmaları şartı dahi koşulmamıştır. Onlara olan iyilik sırf anne – baba vasfını taşıdıkları içindir. Bu surede anne ve babanın ne denli önemli olduğu, onların üzerimizde olan hakkının ödenemeyeceğini daha iyi görebiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!