Dinlemenin Önemi İle İlgili Kompozisyon

Dinlemenin kelime anlamı duymak, işitmek demektir. Ancak dinlemeyi bu iki kelimeye sığdırmak mümkün değildir. Çünkü bir şeyi duymak veya işitmek, dinleme için çok eksik kalan iki kavramdır. Dinlemek sadece duymak değildir. Aynı zamanda duyduğunu anlamak, kavramak demektir. Yani dinlemek için aklın ve kulağın birlikte hareket etmesi gerekmektedir.

 

Dinlemek Neden Önemlidir?

Dinlemek önemlidir. Çünkü biz duygularımızı ve düşüncelerimizi karşımızdakilere en çok konuşarak aktarıyoruz. Bu durumda bizler karşımızdaki kişileri ancak dinleyerek anlayabiliriz. Kadınlar, erkeklerden en çok beni anlamıyor; çünkü dinlemiyor diye şikayet etmektedir. Yine okullarda başarılı olamayan öğrencilerin, öğretmenleri derste dinlemeyen öğrenciler oldukları gözlenmektedir. Çünkü insan günün %31’ini dinleyerek geçirir. Geçirilen bu sürenin sadece duymadan oluşması, anlamama sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Hâlbuki kavrayarak dinleme gerçekleştiği zaman, anlamama sorunu da ortadan kalkacaktır.

 

İyi Dinleyici Olmak Kişiye Ne Sağlar?

Kişinin iyi bir dinleyici olması en çok empati yeteneğini arttırır. Empati, kendini karşındaki kişinin yerine koyup öyle düşünmek demektir. Bunu sağlayan kişiler; karşısındaki kişileri daha iyi anlayacağı için daha iyi iletişim içerisine girecektir. Daha iyi iletişime girmek de; var olan konuyu daha iyi anlayıp daha iyi yorumlamayı sağlayacaktır.

Dinleme, Ses

Daha İyi Bir Dinleyici Nasıl Olunur?

Kişinin daha iyi bir dinleyici olabilmesi için, öncelikle gelişime açık biri olması gerekmektedir. Kişi, karşısındaki kişiyi dinlemeyi istemelidir. Hatta mümkünse bunun için hazırlıklı olmalıdır. Kişi empati yeteneğini geliştirerek karşısındaki kişinin anlattıklarını zihinde canlandırmalıdır. Bu sayede kişinin karşısındaki kişileri anlamasında artış olacaktır. Kişi dinlermiş gibi görünmenin aslında kendisine zarar verdiğini anlamalı ve duymaktan ziyade kavramaya özen göstermelidir. Bu nedenle de her zaman konunun içinde kalmaya özen göstermelidir.

Kişi konuşan kişi ile aynı fikirde değilse, buna hemen müdahale etmemelidir. ilk önce konuşmacının tüm fikirlerini dinlemeli daha sonra karşı çıktığı yönlerini söylemelidir. Çünkü konuşma bir bütündür. Bir fikri dinlerken onun tamamını dinlemeden, karşı tarafın tam olarak ne düşündüğünü anlamak her zaman mümkün olmamaktadır. Ayrıca konuşmacı dinlenirken, kişinin jest ve mimiklerine de dikkat etmesi gerekmektedir. Onu onaylamadığını belli eden jest ve mimikler, konuşmacının kendini karşısındaki kişiye açmasının önünde engel olacaktır. Bu da kişinin anlaşılamamasını sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!