Dostluğun Önemi Nedir

İnsan, yapısı itibariyle ne kadar reddederse reddetsin, her zaman çevresindekilere muhtaç olarak yaşamak durumunda kalacaktır.

Burada söz konusu olan muhtaçlık yalnızca maddi yönlerden algılanmamalı manevi anlamda değerlendirilmelidir. İnsan, egoları itibariyle üste çıkma konusunda her zaman meyilli olmuştur.

Ancak dostlarımız, iyi ve kötü zamanlarda yanımızda oluşu ile bu boşluğu kapatmaktadır.

Dostluk, yalnızca iki insanın arkadaşlığı olarak algılanmamalıdır. Bugün, yaptığımız pek çok eylemde birlikte hareket etmek noktasında hiçbir tereddüt duymadığımız dostlarımız sayesinde, çok daha mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamımızı sürdürmekteyiz.

Peki, bu denli bağımlı bir yaşamı sürdürmemize karşın neden dostlarımız ile daha yakın ilişkiler kuramıyoruz?

Çevremize baktığımızda bazı insanları, çok daha sıcak ve yakın ilişkiler kurma konusunda ustaca hareket ettiği bazı insanların ise yalnızca birkaç kişilik çevresi ile yaşamını sürdürmeye çalıştığı görülebilir.

Elbette bu durumun altında yatan farklı sebepler de bulunmaktadır. Ancak bu durumun en önemli ve en temel sebebi, dostluk konusunda yeterince bilinç sahibi olmamamızdır.

Dostluğun Önemi Nedir Kısaca Hakkında Bilgi

Dostluğun Önemi Nedir? Kısaca Hakkında Bilgi

Dostluk, insanın sahip olduğu en değerli hazinelerden birisidir. Yıllardan beri süregelen Türk toplumunun misafirperver anlayışı aynı zamanda komşu ve yakın ilişkilere sahip olduğu insanlar gibi dostlukta da öne çıkmaktadır.

Yalnızca iyi zamanlarımızda değil kötü anlarımızda da duygularımızı paylaşmaktan çekinmediğimiz dostlarımız, belki de en önemli sır kapılarımızdan birisidir.

Çoğu zaman ailemiz ile paylaşamadığımız sorunlarda kapısını çaldığımız dostlarımız sayesinde çok daha mutlu ve huzurlu yaşamayı beceriyoruz.

Her ne kadar zaman, zaman sorunlar yaşıyor olsak da yaşanan pek çok sorun, dostluk bağı ile çok daha kolay ve kısa sürede çözümlenebiliyor. Ancak kimi zaman baskın olan insan egosu nedeniyle dostlarımız ile sorunlu dönemlerde yaşayabiliyoruz.

İnsan egosunun baskın olduğu zamanlarda en yakınımızda bulunan dostlarımızı dahi incitebiliyor, yılların verdiği bağı çok kolay bir şekilde zedeliyoruz.

Elbette sıkı ve uzun yıllar süre gelen bu bağların, kolayca kopması mümkün değildir. Ancak dostluğunda mutlak şekli ile bir sınırı olduğu ve saygı çerçevesinde sürdürülmesi gerektiği konusunda her zaman hassas olmalıyız.

Yorumlar

Bu yazı şu anda bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!