Dürüstlüğün Önemi

Dürüstlük, toplumumuzda genel değer yargılarımız içerisinde önemli bir yere sahip olan konular arasında yer alır. Genellikle çocukluk yıllarından itibaren hem aile hem de okul kanalıyla insana kazandırılmaya çalışılan bu olgu aynı zamanda gelecek nesillerin çok daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Dürüstlük yalnızca bir topluma özgü bir durum olmayıp insanlara ait olan önemli bir erdemdir.

Çağlar boyunca insanlar, ikili ilişkilerinde her zaman güven unsurunu ön plana tutmuştur. Bu, devletler arasında yapılan anlaşma ve görüşmelerde geçerli olduğu gibi aynı zamanda kişilerin birbirleriyle olan ilişkilerinde de geçerlidir.

Hiç kuşkusuz güven unsurunun temelini oluşturan dürüstlük kuralı ise kimi zaman iyi ya da kötü etkiler yaratabilmektedir.

Dürüstlük, dini anlamda da bize sunulan ve mutlaka sahip olmamız gereken önemli bir kavramdır. Yalnızca uygulanış açısından değil sonuçları itibariyle de dürüstlüğün, çok önemli faydaları bulunur.

Bu kişisel gelişimle yakından ilgili olmakla birlikte toplumsal sorunlarda kitleleri etkileyen konuların giderilmesi açısından da önemlidir. Aşağıda dürüstlüğün önemi ve anlamı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Dürüstlüğün Önemi ve Anlamı Hakkında Kısa Yazı Kompozisyon

Dürüstlüğün Önemi ve Anlamı Hakkında Kısa yazı

Dürüstlük insanların sahip olması gereken en önemli erdemdir. Doğduğumuz andan itibaren ailemiz tarafından aşılanmaya başlayan dürüstlük, ilerleyen dönemde aldığımız eğitimlerle birlikte anlam kazanmakta, zaman içerisinde toplumda sahip olacağımız konumu belirlemektedir.

Bu durum, aynı zamanda insani ilişkilerimize etki etmekte, insanların bize olan bakışını belirlemektedir.

Dinler açısından değerlendirildiğinde ise yalnızca İslam’da değil diğer dinlerde de dürüstlüğün her zaman önemli bir kavram olduğu vurgulanmıştır.

Basit bir örnekleme ile devletlerin arasında yapılan ikili anlaşmalarda dürüstlük ne kadar önemli ise aynı oranda kişiler arası hukukta da dürüstlük ana kurallar arasında yer alır. Bu açıdan bakıldığında ticarette esas olanın her zaman dürüstlük olduğu görülür.

Dürüstlük, bugün, yalnızca bir kavram olmaktan çıkarılmış ve kişilerin bilgeliğini belirleyen bir konu halini almıştır.

Bu açıdan bakıldığında yaşama adım attığımız ilk andan itibaren kazandığımız bu erdemi çocuklarımıza ve gelecek nesillere aktarmamız, daha sağlıklı toplumların oluşmasına ve aynı zamanda kalkınmada daha hızlı atılımların yapılmasına olanak sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!