Düşünce Özgürlüğünün Önemi İlgili Kompozisyon

Düşünce özgürlüğü, kişinin kendi fikir ve düşüncelerini açıkça ifade edebilmesidir. Demokrasinin temel ilkelerinden biri olan düşünce özgürlüğü insan hakları için düzenlenen tüm belgelerde de her zaman yer almıştır. Hiç kimsenin müdahalesi olmadan her birey istediğini düşünme hakkına ve bu hakkın korunmasıyla birlikte düşünce özgürlüğünün düşündüklerini açıklama ve yayınlama özgürlüğünü de getiren bir ilkedir.

 

Düşünce Özgürlüğünün Toplum Açısından Önemi

Her tür bilgi ve fikir, ülke sınırlarına bağlı olmaksızın yani evrensel olarak sözle veya yazıyla yayılmayı mümkün kılarak her kategoride, düşüncede ve araştırmada ve elde etmede özgür olan bireyler, topluma katkı sağlamaktadır. Bir toplumda düşünce özgürlüğünün gelişmesine ne kadar büyük destek olunursa o toplumda bilim ve sanat yolunda diğer toplumlara göre daha farklı ve olumlu gelişmeler olur.

 

Özgürlüğün özellikle düşüncede yaşanan özgürlükle olması toplumdaki insanları desteklerken yeni fikir ve buluşların çıkmasını sağlar. Toplumdaki aydın insanların sayısı artarken o toplum gelişmiş ve kültürlü bir toplum olarak her zaman medeni bir uygarlık olur Örneğin; Düşünce özgürlüğüyle destek bulan Diyojen pek çok felsefi çalışmalar yapmıştır. Hipokrates tıp alanında önemli buluşlar yaparken en yakın örneği olan Yunan uygarlığı özgür düşünce ortamı ile bilim ve felsefe alanında çok önemli gelişmeler ve buluşlara imza atan bir toplum olmuştur.

 

Düşünce Özgürlüğünün Hukuktaki Yeri

Toplumlarda ve farklı kültürlerde yaşanan bazı olaylar, terörizmin yıkıcı faaliyetleri özellikle Batı’da ve Doğu’da düşünce özgürlüğünün yasal bir dayanağa ihtiyaç duymasına neden olmuştur. Çünkü toplumların hepsi aynı sisteme sahip olmamakla birlikte toplumlarda ve kültürlerde düşünce özgürlüğü konusunda ciddi ayrılıklar bulunmaktadır. Batı uygarlıklarında genel olarak bu sistemi yıkmayı amaçlayan proletarya sisteminin görüşlerinin düşünce özgürlüğü içinde değerlendirilmesine rağmen, doğu toplumlarında çoğulculuk sınırlı özgürlükler içinde yaşayabilmektedir.

Düşünce Özgürlüğünün Önemi Hakkında, İle İlgili Kompozisyon

İfade özgürlüğü özellikle Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde tanımlanan ve pek çok ülke tarafından kabul edilen bir haktır. Hiç bir sistemde ve anayasada bir birey özgürce düşündüğü için cezalandırılamazken bunları ifade ettiğinde düşünce suçlusu da ilan edilen bireyler olabilmektedir. Sonuç olarak bir düşünce ifade edilmediğinde bu düşüncenin niteliği ve içeriği bilinemez ve kişiye özel olarak kalan bir haktır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!