Emniyet Kemeri Kullanmanın Nedenleri Önemi Ve Yararları

Günümüzde Bölücü Terörden Daha Fazla Can Alan Bir terör Biçimi Her Gün Onlarca İnsanın Can Vermesine Neden Olmaktadır. Trafikte Yaşanan Kazalar Yüzünden Bir Çok İnsan Ölmekte, Sakat Kalmakta Büyük Maddi Zararlar Ortaya Çıkmakta,Maddi ve Manevi Bir Çok Sorun Ortaya Çıkmaktadır. Bunların basit bir çözümü vardır aslında ama bir çoğumuz buna dikkat etmeyiz. O da Emniyet Kemeri Takmaktır.

Emniyet kemeri kullanımı

Emniyet kemerleri adeta bizi hayata bağlayan kayışlar olmaktadır. Emniyet kemerleri araçlar da tüm yolcuların güvenliklerini sağlamak için kullanılmaktadır. Öyle ki son düzenlemeler ile emniyet kemerleri sadece ön koltukta ki sürücü ve yolcular için değil, aynı zamanda arka koltukta ki yolcular için de zorunlu hale gelmiş olmaktadır. Artık son teknoloji araçlarda, hareket halinde iken emniyet kemeri takmazsanız, araç bir sinyal ile size uyarı vermektedir. Fakat bu sesi susturmak için sürücüler emniyet kemeri tokaları kullanmaktadırlar.

 

Böylece kemer takmadan bu sinyalleri susturmak mümkündür. Fakat son düzenlemeler ile bu yöntemi kullanan yolculara ve sürücülere bazı yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştır. Artık her sürücü ve yolcu emniyet kemeri takmak zorunda olmaktadır. Ayrıca emniyet kemeri cezaları artık sadece araç sahibine değil, kişilere ve bireylere yazılmaktadır. Yani yolcu emniyet kemerini takmıyor ise cezasını yine yolcu alır ve sürücü bu cezalardan etkilenmez. Emniyet kemeri takmayanlar 2014 yılında çıkan bir yasaya göre 77 Türk lirası ceza ödemektedirler.

Emniyet kemeri kullanmanın yararları

– Yapılan araştırmalar ve istatistiklere göre emniyet kemeri kullanan ve kazaya maruz kalan sürücüler %45 e kadar ağır yaralanma risklerinden kurtulmaktadırlar. Bu oran kamyonetler de çok daha yüksek olmaktadır. Öyle ki Emniyet kemeri takarak kazaya maruz kalan sürücüler %60 a varan oranlar ile korunmaktadırlar.

– Aynı şekilde arka koltukta yer alan yolcular üzerinde yapılan araştırmalara göre, kaza sırasında emniyet kemeri takan yolcular hemen hemen yarı yarıya kazadan kurtulmaktadırlar.

– Emniyet kemerleri aynı zamanda ölümlü kazaları da oldukça azaltmaktadır. Sadece emniyet kemeri takarak ölümlü kazaların riskini 4 te bir oranında azaltmanız mümkün. Alınacak önlemin basitliği göz önüne alındığında bu oran oldukça ciddi bir rakam olmaktadır.

– Kaza sırasında emniyet kemeri takıldığı takdirde, alınan darbe tek bir alanda toplanmaz. Çarpmanın etkisi tüm vücuda dağıtılarak azaltılır. Böylece yaralanma riskiniz azalır.

– Sert kazalarda sürücünün ve yolcuların çarpma etkisi ile araç camından fırlayarak yaralanmalarının önüne geçmektedir.

– Ayrıca sarsıntı ile boyun ve kafa travması yaşanmasını da engellemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!