Fetret Devri Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Fetret Devri ya da diğer ifadesi ile bunalım devri, Osmanlı Devleti döneminde Yıldırım Bayezid’in beş oğlundan dördü arasında yaşanmış olan taht kavgaları nedeniyle ortaya çıkmış, 1402 – 1413 yılları arasında yaklaşık 11 yıllık süreç içerisinde Osmanlı’nın yıkılma tehdidi ile karşılaştığı bir süreçtir. Fetret Devri, Osmanlı’nın gelişme süreci içerisinde beklenmeyen bir anda oluşması nedeniyle derin etkiler bırakmıştır.

 

Ankara Savaşı sırasında Timur İmparatorluğuna karşı mücadeleye girişen ve yenildikten sonra esir düşen Yıldırım Bayezid sonrasında başlayan bu dönem Emir Süleyman, İsa Çelebi, Musa Çelebi ve Çelebi Mehmed arasında başlayan taht kavgaları ile yaşanmıştır. Bu dönemde Osmanlı’nın sahip olduğu birlik anlayışı tamamen kaybolmuş ancak Çelebi Mehmet’in dahil olması ile sorun daha da büyümeden çözülmüştür.

Fetret Devrinin bu denli önemli olmasında 1400’lü yıllarda toprak bütünlüğünü büyük oranda sağlamaya başlayan Osmanlı için, büyük bir geri dönüşe neden olması etkili olmuştur. 11 yıllık süreç içerisinde dört kardeş arasında yaşanan bu problem, Çelebi Mehmet ile çözülmüş ve Osmanlı daha güçlü bir şekilde bu yıkıntıdan çıkmıştır.

fetret-devri

Fetret Devri Nedenleri

Fetret Devri, Osmanlı’nın refah düzeyinin artmaya başladığı bir dönemde, Timur İmparatorluğuna karşı yapılan Ankara Savaşı sonrasında Yıldırım Bayezid’in esir düşmesi ile yaşanmaya başlamıştır. Bu dönemde uygulanmakta olan tımar sistemi ile Osmanlı hem toprak yapısı hem de ekonomik anlamda önemli bir gelişme yaşarken Avrupa ülkelerinde bu süreçte yaşanan yüzyıl savaşları, Osmanlı’nın içinde bulunduğu olumsuz duruma etki edememiştir.

 

Osmanlı Devleti’nin Bayezid döneminde fetihlerde uygulamış olduğu yumuşak politikanın da söz konusu süreçte etkili olduğu söylenirken aynı zamanda halkın bu dönemde devlete olan güveninin sarsıldığı dile getirilmektedir.

Fetret Devri Önemi

Fetret devri Osmanlı’nın yıkılma tehdidi ile karşılaşması yalnızca içeride değil dışarıda da tehditlere karşı açık hale gelmesi nedeniyle önemlidir. Büyüyen ve güçlenen bir devlet zorlu bir hayatta kalma süreci yaşamıştır. Bu süreç içinde Anadolu Birliği ciddi manada bozulmaya yüz tutmuştur ve bu durumun toparlanması oldukça güç olmuştur.

Fetret Devrinin Sonuçları

1413 yılında Çelebi Mehmet’in tahtı üstlenmesi ile devir kapanmış, Ankara Savaşı sonrasında parçalanan devlet yeniden bir araya toplanmıştır. Bu süreçte Bizans ile anlaşma yapan Mehmet, başarısız bir Rumeli geçişi dışında devleti yeniden ayağa kaldırmayı başarmıştır. Osmanlının Büyüme sürecinde önemli bir sekteye uğrama dönemi olmuştur bu süreç.

Fetret Devrinin Sebepleri, Önemi ve Sonuçları Hakkında Bilgilerinizi Sizlerde Bizimle Paylaşır mısınız ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!