Fiziğin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir

Fizik Nedir ve Günlük Yaşantımızda Fizik ile Fiziğin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir Kısaca Hakkında Bilgiler burada.

Öğrenciler açısından en korkutucu ve matematikle birlikte en problemli çalışma alanlarından birisi olarak görülen Fizik yıllar boyunca insanlara yalnızca bir ders konusu olarak aktarılması nedeniyle sorun yaşatmıştır.

Fiziğin, yaşamın her alanında olduğu kullandığımız araçlardan temel hareketlere kadar fizik ile tanımlama yapılabileceğini bilmeliyiz.

Eski Yunancada doğa olarak ifade edilen fizik kavramı, maddeyi, maddenin uzay-zamanda hareketini enerji ve kuvveti kapsayan geniş bir çalışma alanına sahiptir.

Bugün daha çok evrene ilişkin çalışmaların öne çıktığı, sorgulayıcı bir anlayışın hakim olduğu bu bilim dalında, geri kalmış ya da belirli dini kurallara takılı olan kişilerin başarılı olma şansı bulunmamaktadır.

İnsan zekası ve evrenin sınırları olmadığı için fiziğin yaşam boyunca gelişme gösterecek birkaç alandan birisi olduğunu bilmeliyiz. Yalnızca 100 yıl öncesine baktığımızda bile bu alanda önemli bir sıçrama yaşandığını görebiliriz.

Bugün gelişmiş Avrupa ülkeleri fiziği bir çalışma alanı olmaktan çıkararak yaşamın kendisi olduğu yönünde referanslar sunmaktadır.

fizik-ve-beyin-nedir

Fiziğin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Fiziğin yaşamımızdaki yeri ve önemine bakmadan önce bu kavramın ne anlama geldiği, kökeninin ne denli eski olduğunu bilmemiz gerekir. 16.yy’a kadar modern anlamda çalışmaların olmadığı ancak önemli buluş ve icatların yaşandığı fizik dalında, 16.yy itibariyle yapılan çalışmalar akademik bir hal almış ve bu alan, bir ders konusu olmaktan çıkarılarak bilim dalı haline getirilmiştir.

Yaklaşık iki bin yıl boyunca felsefe, kimya, matematik ve biyoloji gibi bilim dalları içerisinde alt gruplar halinde kullanılmakta olan fizik, bilimsel devrimin yaşanmasından sonra farklı bir bilim dalı olarak hizmet sunmaya başlamıştır.

Nitekim fiziğin ya da matematiğin belirli sınırları olmadığı ve bu nedenle ana isim dışında herhangi bir kategoriye dahil edilemeyeceği bilinmelidir.

Fiziğin yaşamımızdaki etkisine baktığımızda ise bugün kullanmakta olduğumuz araçlardan, yaşadığımız evler, hareket şeklimiz, vücudumuz, canlıların doğası ve diğer önemli bilimsel konularda fiziğin etkin olduğunu görebiliriz.

Yalnızca bu bilgilerin dahi yaşamda fizik biliminin ne denli önemli olduğunu gösterdiği görülebilir. Binlerce yıl önce yapılan buluşlara baktığımızda bugün güncelliğini koruyarak gelişmeye devam ettiğini görebiliriz.

Fizik Nedir Tanımı

  1. maddenin kimyasal yapısındaki değişiklikler dışında kalan genel özelliklerini, genel ya da geçici yasalara bağlı, deney yoluyla incelenebilen, matematiksel olarak tanımlanabilen durum ve devinimlerini konu alan bilim dalı.
  2. 2.
    (insanda) doğal, maddesel yapı.

Merak Ettiklerinizin yanıtını vermişizdir umarım.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!