Fosil Yakıtların Önemi

Günümüzde artan nüfus ve sanayileşmeyle birlikte enerjiye olan ihtiyacımız her geçen gün artmaktadır. Bu süreçte, kullanılan enerji kaynaklarının doğada oluşturduğu tahribat yanı sıra kaynakların ülke içinden temin edilememesi durumunda ekonomik anlamda da dışa bağımlılık artmakta ve ciddi ekonomik dengesizlikler ortaya çıkmaktadır.

Enerji ihtiyacı zaman içerisinde artan talebe bağlı olarak yalnızca ekonomik sorunları değil beraberinde savaş gibi acı deneyimleri de ortaya çıkarmaktadır. İçinde bulunduğumuz coğrafyaya baktığımızda yakınımızda yer alan pek çok Orta Doğu ülkesinin, sahip olduğu petrol vb kaynaklar nedeniyle bu tür müdahaleler ile karşılaştığı dikkat çekmektedir.

Enerji ihtiyacında kullanılan kaynaklara baktığımızda ilk sırada fosil yakıtlar yer almaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik atılımlar artıyor olsa da halen enerji ihtiyacının büyük bir kısmı fosil yakıtlar aracılığıyla karşılanıyor. Güneş, Hidrojen vb kaynaklar ise henüz tüm kullanıcı düzeyinde etkin olamaması ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşmaması nedeniyle yalnızca araştırma ve kısıtlı kullanım imkanına sahiptir.

Fosil Yakıtlar Nelerdir, Önemi ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Fosil Yakıtlar Hangileridir Kısaca 

Fosil yakıtlar tanımı itibariyle mineral yakıtlar olarak da değerlendirilmektedir. Fosil yakıtların yapısına göz atıldığında hidrokarbon ile birlikte büyük oranda karbon içerikleri öne çıkmaktadır. Bugün en çok kullanılan fosil yakıtlar içerisinde kömür, petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynakları ilk sırada yer alıyor. Bu kaynaklar, binlerce yıl süren oluşum süreci sonunda ortaya çıkmakta ve yakın gelecekte tükenme riski taşımaktadır.

Fosil yakıtlar yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı olmadığı gibi çevre açısından da ciddi tahribatlar yaratıyor. Yalnızca bu etkisi dahi alternatif ve daha temiz enerji kaynaklarına tüm dünya milletleri olarak yönelmenin ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Elektrik üretiminde yaygın olarak kullanılmakta olan fosil yakıtlar birincil enerji kaynakları içerisinde %86’lık bir dilime sahiptir.

Özellikleri açısından baktığımızda söz konusu sayılı kaynakların organik atıkların çürüyerek binlerce yıllık süreçler sonunda bu yakıt türevlerini, karbon ve hidrokarbon içeriğini oluşturmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda siyasi açıdan da önemli olan kaynaklar, enerjide olan dışa bağımlılıkla birlikte siyasal ve ekonomik dengesizlikleri ortaya çıkarmaktadır.

Fosil Yakıtların Zararları Nelerdir ?

Fosil yakıtlar birçok alanda faydalı olsa da zararları da mevcuttur. Fosil yakıtların zararları şunlardır:

  • Fosil yakıtların en önemli zararı ortaya çıkardığı hava kirliliğidir.
  • Küresel ısınma probleminin nedenlerinin ilk sıralarında yer alır.
  • Gerçekleşen bir çok doğa olayının ana nedenidir.
  • Atmosferdeki Oksijen miktarının azalmasına sebep olur.
  • Karbondioksit oranını artırır.
  • Asit yağmurlarının oluşmasına sebep olurr.
  • İklimde değişikliklere neden olabilir.
  • Fosil yakıtlar sebebiyle çevreye saçılmış olan gaz ve parçacıklar yüzünden insan sağlığı olumsuz bir şekilde etkilenir. En önemli sağlık problemlerinden olan Kanser ve Solunum yolu rahatsızlıkları ile karşılaşmaya sebep olabilir. Hatta daha ileri boyutlarda ölüme sebebiyet verebilmektedir.

Kaynak : Bu yazı Vikipedi kaynaklı olarak yapılan derleme ve çeşitli kaynaklardan yapılan araştırmalar neticesinde özgün bir şekilde hazırlanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!