Gırtlak Kanseri Nedenleri ve Sonuçları

Son yıllarda daha sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi olan Gırtlak Kanseri ya da diğer adı ile Larenks gırtlağın herhangi bir yerinde oluşan kansere verilen addır. Söz konusu kanser halinde en sık karşılaşılanı Skuamöz Hücreli ya da Epidermoid Karsinom olarak adlandırılan türleri olup genel yaşam alışkanlıkları, sigara ve tütün ürünleri kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

 

Gırtlak kanseri etki alanına ve etkili olduğu kişilere baktığımızda daha çok sigara içen kişiler ön plana çıkmaktadır. Birçok gırtlak kanseri yaşayan hasta ile yapılan araştırmalarda geçmişte sigara içildiğine dair bulgular edinilmiştir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar ise henüz gırtlak kanserine neden olabilecek farklı bir bağımlılık türünü göstermemektedir.

Gırtlak kanserinde çeşitli belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler arasında aniden sesin kısılmaya başlaması, yutkunmakta zorlanmak, nefes darlığı, kulakta ortaya çıkan ağrılar, boyun da oluşan yara ve şişlikler öne çıkmaktadır. Bu belirtilerden bir ya da birkaçını görmeniz durumunda vakit kaybetmeden bir uzman desteği almanız yaralı olacaktır.

 

kanseri-yenecegiz

Gırtlak Kanseri Nedenleri  

Gırtlak kanserinde en sık görülen belirtiler boğazda oluşan ağrılar, yara ve şişliklerdir. İlk olarak hekime başvurulduğunda gırtlak muayene edilirken kesin bir sonuca varılabilmesi için doku üzerinden parça alınması ve biyopsi yapılması gerekmektedir. Gırtlak kanseri oluşumunda sigara kullanımı dışında doğrudan etkili olduğu bilinen herhangi bir etmen bulunmamaktadır. Ancak araştırmalar tütün ürünlerinin gırtlak kanseri oluşumunda etkili olan en önemli faktör olduğunu göstermektedir.

Gırtlak Kanseri Tedavisi

Gırtlak kanseri tedavisinde cerrahi mücadele öncesinde şartlar gözden geçirilmekte, gırtlakta var ise kurtarılabilecek bölge belirlenmektedir. Amaç, gırtlağın mümkün olduğunca çalışır bir durumda bırakılmasıdır. Bugün, gelişen imkanlarla birlikte artık cerrahi müdahaleler ağızdan yapılmakta, boynu açmadan ameliyat yapılabilmektedir.

Gırtlak kanseri tedavisi sonrasında hastaların en çok merak ettiği hususlardan birisi hastanın konuşup konuşamayacağıdır. Gırtlağın tamamının alınması durumunda yemek borusu sesi, elektrolarenks ya da protez ile konuşma amaçlanmaktadır. Ancak farklı müdahale hallerinde yine farklı iyileşme süreçleri de belirlenebilmektedir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına sigara kullanımının bırakılması ve tütün ürünlerinden uzak durulması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!