Göçlerin Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Göç Nedir Tanımını Kısaca Yapalım öncelikle; Siyasi, Ekonomik veya bazı toplumsal problemler yüzünden insanların yada insan topluluklarının bulunmuş oldukları, yaşadımış oldukları yerleşim birimlerinden ayrılarak başba bir coğrafi bölgeye, yerleşim birimine yada farklı bir ülkeye gitmeleri eylemidir. Bazen ülke topraklarında meydana gelen bir savaş bazen farklı olunan Din, Mezhepler yüzünden yaşanan problemler bazen ise ekonomik sıkıntılar yüzünden göçler olabilmektedir.

Şuan içinde bulunduğumuz dönemde sıkça telaffuz edilen, gerek savaş gerekse de ekonomik nedenlerden ötürü ele alınan göçler, ülkelerin genel yapısını etkilemekte ve nesiller boyunca devam edecek yeni bir süreci başlatmaktadır. Gündeme ilişkin yorumlarda bulunacak olur isek yakın coğrafyamızda yaşanmakta olan ve orta doğuda yıllardır devam eden savaşlar, göçlerin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Ekonomik ve siyasal nedenlerden ötürü yaşanan göçlerde ise daha çok Avrupa ülkelerine giden insanları görmekteyiz. Ekonomik açıdan bakıldığında sahip olduğu bilgi ve becerileri daha iyi şartlar altında değerlendirmek isteyen insanlar, aynı zamanda beyin göçü olarak nitelendirdiğimiz bir durum ile karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi durumlar göç veren ülkede önemli kayıplara, göç alan ülkelerde ise yeni kalkınma yollarına katkı sağlamaktadır.

Siyasal durumlarda yaşanan göçlerde ise ülkelerde mevcut yönetim şekli ya da hükümetler ile yaşanan sorunlar yanı sıra bazı suçlamalar doğrultusunda insanların farklı ülkelere göç ettiği görülmektedir. Bu konuda daha çok iade anlaşmasının olmadığı ülkelerin tercih edilmesi dikkat çeken bir durumdur.

Göç Nedir, göçlerin nedenleri, sonuçları

Göçlerin Nedenleri ve Önemi

İç ve dış olmak üzere iki ayrı bölümde inceleyebileceğimiz göçler içerisinde iç göçler, daha çok ekonomik nedenlere dayalı olarak ortaya çıkan aynı zamanda eğitim nedeniyle yapılan göçlerdir. Mevsimlik göçler ile geçici bir dönem farklı bölgelere gidilirken eğitim amacıyla da yine sık, sık yer değiştirmeler meydana gelmektedir.

Dış göçlerde ise ekonomik, siyasal ve eğitim gibi farklı konular gündemdedir. Yukarıda da bahsettiğimiz hususlar çerçevesinde dış göçler büyük oranda kalıcı olup yaşanılan bölgeye göre uzun yıllar sonunda dönüşler yaşanabilmektedir.

Göçlerin Sonuçları

İç ya da dış fark etmeksizin göçler etkisinde oluşan birçok sorun bulunmaktadır. İç göçlerde sorunlar arasında en önemlisi olarak plansız yapılaşma gösterilirken bu yapılaşma etkisinde ekonomik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yine iç göçler etkisinde göç veren bölgelerde iş gücünün azalması da önemli ekonomik sorunlardan birisidir.

Dış göçlerin gerçekleşme şekline bağlı olarak iş gücü yanı sıra ekonomik kaynaklar, genel yapılanma ve bilimsel gelişmeler gibi pek çok hususta sorun yaşanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!